Vložená data × vazby

Vaše dotazy na autora Ancestry, které se přímo netýkají programu.
Odpovědět
pripluv
Častý návstěvník
Kontaktovat uživatele:

Vložená data × vazby

Příspěvek od pripluv » 21 úno 2011 21:35

Už asi týden přemýšlám nad tím, jak formulovat tento dotaz, aby to mělo hladu i patu. Mno, zkusím to:

V rodokmenu mám množství vložených fotekm dokumentů a souborů. Takto jsem tak dělal od první chvíle, co jsem s Ancestry začal pracovat, nicméně teď zjišťuji, že bych upřednostnil, kdybych měl na tyto pouze vazby. Chci se tedy zeptat, můžu nějakou metodou z již vložených udělat vazby a ještě tak, aby jim zůstal originální název souboru?

Otázka další (pravděpodobně rozšiřující). V Ancestry 2 se plánuje, že soubory a další budou právě jako vazby, že? Jaké si ponesou jména? Originální jména souborů při vkládání, nebo ty, co jdou vypreparovat ze souboru *.rodz (myslím, že to je něco jako soubor1, soubor2…).

Snad jsem se vyjádřil jasně.
Díky.

Nethar
Autor programu
Kontaktovat uživatele:

Re: Vložená data × vazby

Příspěvek od Nethar » 22 úno 2011 06:28

Externí soubory si ponesou svá původní jedinečná jména, přičemž asi bude možnost zadat jim i nějaký vlastní název/popisek. Bude možná ale i možnost přikopírovat je k Ancestry, jenom prostě do nějakého adresáře save, ještě nevím, jak to budu přesně řešit, aby to bylo po kupě, odkud se ale zase budou normálně externě odkazovat... zde se budou nejspíš pojmenovávat foto1, foto2, apod., aby nedocházelo k duplicitám.

Předělat externí na interní v Ancestry 1 bohužel zatím nejde, je třeba vyčkat na A2, kde se to vyřeší automaticky při prvním otevření.

DaV
Častý návstěvník

Příspěvek od DaV » 22 úno 2011 11:13

Moznost aby si ancestry vytvorilo vlastni store pro linkovane dokumenty se mi libi, ale trosku se mi nezda to prejmenovani. radeji bych, aby ponechaval puvodni nazvy, protoze bude celkem snadna vnejsi kontrola typu: "uz jsem tam tenhle dokument hodil, nebo ne?".
Jen to jen rychla uvaha, ale zatim me nenapadl zadny duvod k jednotnemu prejmenovavani. Snad jen kvuli lepsi praci programu, ale to neumim posoudit, nejsa programator:)
DaV

Vladimír Vojta

Příspěvek od Vladimír Vojta » 22 úno 2011 18:35

Nu, jestliže mám teď Ancestry 1.x.xx plné vložených souborů (fotek a scanů atp.) = interní soubory, tak po spuštění Ancestry 2 je SW přemění na externí soubory, které budou pouze nalinkované k souboru s rodokmenem a ty budou uložené v samostatném adresáři, které si Ancestry2 vytvoří samo. Je to tak, že?

Uniká mi, odkud Ancestry2 vezme ty originální názvy souborů. Předpokládám, že si to vyřeší nějakými neutrálními názvy typu hlava0001.jpg, hlava0002.jpg...., dále pak fotka0001.jpg, fotka0002.jpg,.... Uvítal bych, kdyby bylo možné si tyto neutrální názvy přejmenovat tak, aby to ancestry2 nějak skouslo.

pripluv
Častý návstěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pripluv » 22 úno 2011 19:21

Vladimír Vojta píše:Uvítal bych, kdyby bylo možné si tyto neutrální názvy přejmenovat tak, aby to ancestry2 nějak skouslo.
Přesně o to mi jde. Už jsem to tady kdesi psal, mám třeba název fotky Primeni_Jmeno_roknarozeni_udalost_rokporizeni (např. Novak_Jan_1895_skola_r1901). Duplicitě zamezím tím, že je sypu do jednoho adresáře. No a zejména u starších dokumentů a fotek je pojmenování souboru jediným vodítkem k tomu, abych se v tom vyznal i mimo Ancestry.
Bylo by to moc fajn, kdyby to šlo i takto pojmenované.

duros
Stálý přispěvovatel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od duros » 22 úno 2011 19:48

Super vec, ale co my, co sme pouzivali verziu 1.0.20, obrazky sme vkladali do databazy programu (program si vytvoril adresar na ne), program ich pomenoval po svojom (hlava, subor, foto). Ak to budem chciet v novom nalinkovat mimo, to aby som sa zase hrabal v povodnych suboroch, lebo tie, ktore tam mam, mi urcite nepremenuje na ich povodne nazvy...a som v....:-/

Nethar
Autor programu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 22 úno 2011 20:16

Teď už se trochu ztrácím...

Co umí dosavadní Ancestry víme.

Co bude umět Ancestry 2: Linkovat externí soubory odkudkoliv. Tzn. že si je můžete pojmenovat úplně jakkoliv chcete.
Původně jsem myslel, že se to nechá pouze tak, ale asi by se hodilo, aby je i překopíroval do nějakého určeného adresáře (jako volitelná možnost, nevím, co bude upřednostňované nastavení), některým uživatelům se to může hodit, protože si v tom sami pořádek dělat nebudou ve vlastní struktuře, budou třeba vkládat z foťáku či co já vím, tak se to překopíruje kamsi a vloži zase normálně jako externí link - v tom případě jsem myslel, že se přiřadí nějaké neutrální jméno jako photo01, photo02, nicméně je možné klidně se zeptat vždy na název, jenom to bude hlídat, jestli takový už v adresáři není. Takže tak, to snad je v pohodě a vyhovující.

Problém, jestli to dobře chápu, je v převodu interních souborů na externí při převodu do Ancestry 2. Zde se vytvoří neutrální jména photo01.jpg, photo02.jpg, protože program neví nic o původních jménech, ta už jsou fuč. Maximálně může zkusit něco z názvu fotky, čísla osoby, u které ta fotka je, nebo něco takového... Potom bude možno každou fotku přes Ancestry přejmenovat - a tedy i její soubor. V tom by také neměl být problém, když jsou fotky teď skryté v RODZ a nikdo o nich nic neví, není problém je při převodu na externí pojmenovat photo0x, protože o nich stejně nic víc nevíme.

Je to takto v pořádku?

Petr L.

Příspěvek od Petr L. » 23 úno 2011 08:56

Ještě bych k tomuto tématu měl dotaz , zda by se někde v přehledech mohl dát vygenerovat seznam vložených souborů a fotografií. Důvod: to co jsem si nahrál do adresáře vidím, ale co je přiřazené v ancestry už souhrně ne. Pokud zapomenu soubor přidat (nebo omylem smažu) už nemám kontrolu. Zjistil jsem také , že některé odkazy na soubory v Ancestry jsou uloženy pod stejným názvem 2x, je to možné...
Vše to spíše souvisí s udržbou celé databáze.

Nethar
Autor programu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 23 úno 2011 09:21

Ano, ve dvojce Ancestry určitě musí být přehlednější správa vložených souborů, počítám s tím.

DaV
Častý návstěvník

Příspěvek od DaV » 23 úno 2011 12:39

vcera jsem to nenapsat uplne srozumitelne, ale Nethar to shrnul presne. Slo o nove vkladane soubory, u tech starych by se teoreticky mohl A2 zeptat podle jakeho klice je pri importu prejmenovat(napr id, jmeno...), ale to uz na zvazeni autora.

Vladimír Vojta

Příspěvek od Vladimír Vojta » 23 úno 2011 16:27

Šlo mi spíš o něco jiného. V Ancestry 1.xxx mám interně spravované fotky. V Ancestry2.x bude správa fotek linky na externí adresář(e). Dokud byly fotky plně ve správě Ancestry 1.xxx bylo sebevraždou tyto fotky jakkoliv přejmenovávat, přesunovat, kopírovat atd.
Můj podmět byl o tom, jestliže po prvním použití Ancestry 2.x dostanu adresář s fotkami, které budou pojmenovány obecně (fotka001.jpg, fotka002.jpg, ...) uvítal bych, kdyby mi Ancestry2.x umožnilo legálně je přejmenovávat.
Protože, když si je přejmenuji bez vědomí Ancestry 2.x, přijdu minimálně o linky do souboru s rodokmenem.
Možná jen čeřím vodu a s legálním přejmenováním skrz Ancestry 2.x se počítá, já nevím. :-)

pripluv
Častý návstěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pripluv » 23 úno 2011 17:38

Vladimír Vojta píše:…jestliže po prvním použití Ancestry 2.x dostanu adresář s fotkami, které budou pojmenovány obecně (fotka001.jpg, fotka002.jpg, ...) uvítal bych, kdyby mi Ancestry2.x umožnilo legálně je přejmenovávat
To je přesně ono. Možnost přejmenování bez přerušení vazby z programu na fotku či soubor.

Nethar
Autor programu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 23 úno 2011 19:22

Ano, tato možnost bude - tedy přímo z programu samozřejmě. Přejmenuje soubor a změní si tím i svůj odkaz.
Pokud byste ovšem přejmenovali soubor na disku sami, program na něj samozřejmě ztratí odkaz a nijak řešit to nejde (leda v případě chybného odkazu nabídnout v programu možnost najít onen soubor, nicméně zůstává to manuální).

pripluv
Častý návstěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pripluv » 24 úno 2011 15:35

Paráda, díky :anim11

pripluv
Častý návstěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pripluv » 26 úno 2011 17:15

Mám dilema.

Protože jsem v digitalizaci rodokmenu defacto na začátku, skenuji staré fotky a dokumenty. Teď mě jich zase čeká přes osmdesát vložit (a další stovky čekají na proces naskenovat, pojmenovat, upravit, vložit). Mno a přemýšlím nad variantami:

1. počkat na A2 a pak to tam nasypat, protože bude jasné co a kam a odpadne přejmenování po přechodu z A1 na A2
2. nasypat to natvrdo do A1 a pak to s ostatníma uložit jako vazby a znovu pojmenovat v A2
3. začít to vkládat jako vazby, čímž by mohla odpadnout akce pojmenování po přechodu na A2. Jen přemýšlím, jestli vazby zůstanou ve stejném adresáři, nebo kořen A2 bude řešen jinak.

Dá se v tomto vůbec poradit?

Digitalizaci v poslední době věnuji dost času, tak hledám všelijaké způsoby, jak to urychlit.

Nethar
Autor programu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 26 úno 2011 19:17

Jednoznačně vkládejte jako vazby. Při přechodu na Ancestry 2 nedojde ke ztrátě žádných údajů. Linky mohou být kdekoliv na disku, není tam žádný požadavek na "kořenový" adresář A2 jak píšete, to bude pouze možnost navíc, kdo to bude chtět mít po kupě.
- čekat nedoporučuji, protože i včetně testování to ještě jistě nějaký ten měsíc trvat bude, než bude A2 v použitelném stádiu
- vkládat přímo do databáze A1 nedoporučuji obecně, proto od této možnosti v A2 upouštím

pripluv
Častý návstěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pripluv » 27 úno 2011 13:50

OK, budou vazby :)

Stejně jsem si adresář vytvořil pod Ancestry, ať to je pokupě.

DaV
Častý návstěvník

Příspěvek od DaV » 01 bře 2011 14:44

jeste bych se v tehle souvislosti zeptal jestli bude umet A2 pracovat s relativni cestou? Pokud chci ted pracovat s A1, musim na kazdem pocitaci nakopirovat ancestry do stejneho mista, jinak nevidim fotky a dokumenty. Pokud by A2 umelo pracovat s relativnimi odkazy, bylo by to fajn.

Nethar
Autor programu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 01 bře 2011 15:30

A2 bude pracovat pouze s relativními cestami. Absolutní se převedou na relativní při prvním otevření starého rodokmenu z A1.

DaV
Častý návstěvník

Příspěvek od DaV » 01 bře 2011 15:34

genialni, diky

Odpovědět