Nápověda k Ancestry

Témata týkající se webových stránek programu.

Jak by se měla jmenovat stránka s nápovědou pro Ancestry?

Ancestrypedia
13
43%
WikiAncestry
17
57%

Celkem hlasů: 30

Vladimír Vojta

Re: Nápověda k Ancestry

Příspěvek od Vladimír Vojta » 24 úno 2009 12:33

DMU píše:...Můžete se zaregistrovat a už něco na zkoušku upravovat...
Ale jak, nějak mi uniká, jak se zaregistrovat. :-)

duros
Stálý přispěvovatel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od duros » 24 úno 2009 16:34

Vladimír Vojta píše:....
Ale jak, nějak mi uniká, jak se zaregistrovat. :-)
Tak chvilku mi to trvalo, kedze hned na uvodnej stranke to nie je, ale je to tu: http://www.ancestrypedia.phorum.cz/inde ... :Userlogin

DMU
Odborník

Příspěvek od DMU » 24 úno 2009 18:39

Registrace: Na hlavní stránce klikněte vlevo na odkaz "Speciální stránky" a tam zhruba uprostřed "Přihlášení / vytvoření účtu" - odkaz viz výše.

Berto to jako zkušební a testovací stránky. Vyzkoušíme si jak se s tím bude pracovat a až vyjde 1.0.21, tak se spustí nová wiki (jak píše Nethar) a tam už budeme vědět jak na to ;-)

flukas

Příspěvek od flukas » 24 úno 2009 21:25

Registrace: v pravém horním rohu, pod tou lištou je registrovat. Tak tam na to klikněte ;-) Nebo, jestli to někdo umíte tak tam přidejte na vhodné místo odsazení, ať se to zobrazí...
Když vypnete javascript, tak se ta lišta nezobrazí...

Obrázky by se měly nahrávat tady: http://www.ancestrypedia.phorum.cz/inde ... %AD:Upload ale píše, že je to zakázaný :-(

DMU
Odborník

Příspěvek od DMU » 25 úno 2009 06:34

Dobře, je to vypnutý, ale kde to mám zapnout :?:
Musí to být někde na "Speciálních stránkách" http://www.ancestrypedia.phorum.cz/inde ... ecialpages :confused76

Nethar
Autor programu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 25 úno 2009 09:41

Je to legrační. Na webzdarma to umístit nemůžu, leda starší verzi, protože tam není PHP 5. Na IC je při instalaci dost warningů, mezi nimi například i jeden týkající se problému s nahráváním obrázků. Každopádně i přesto je legrace, že LocalSettings.php je soubor, který obsahuje hesla, takže se musí nastavit práva, aby to nemohl číst kdokoliv. Ovšem když se tak nastaví (dle návodu třeba chmod 700), tak zase wiki vůbec nenaběhne, protože ten soubor nejde přečíst... tak já nevím, co se vlastně chce, jestli mužu normálně 766 nebo ne.
Zkouším ještě jiný server, ne český, tam ty warningy nejsou, je tam povoleno více funkcí jak PHP, tak MySQL, ale zatím to tam teprve nahrávám, tak nevím, na čem se zaseknu.

Nethar
Autor programu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 25 úno 2009 10:26

No zprovoznit to není sranda, ale nějaký to snad bude:
http://ancestry.truefreehost.com

jiri.tupa

Příspěvek od jiri.tupa » 25 úno 2009 12:00

Teď už je to sranda, maká to i s obrázkama. :happy64
Klobouk dolů, nahostovat stránky za čtyřicet minut a makající, někdo to umí a jiní užívají :-D .

DMU
Odborník

Příspěvek od DMU » 25 úno 2009 19:25

Nethar píše:No zprovoznit to není sranda, ale nějaký to snad bude:
http://ancestry.truefreehost.com
Toto je tedy konečná pro Wiki Ancestry?

Nethar
Autor programu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 25 úno 2009 19:38

Spíše začáteční než konečná :-)
Myslím, že jo, pokud nenarazíme na nějaký podstatný problém, tak bych tomu věnoval tyto stránky. Mají velký prostor (300 MB), dobře nastavené PHP (5.2.8, safe_mode off), velké MySQL (50 MB). Jediný problém, že jsou daleko za horami, takže neběží úplně nejrychleji, ale snad spolehlivě, už jsem je zkoušel dříve na jiné věci.
Kdo chcete, můžete se zaregistrovat a začít tam něco tvořit, ale spíše asi jenom základní rozvržení, protože nemá cenu dávat tam nějaké screenshoty, apod., protože ve verzi 1.0.21 budou rozdíly. Spíše na to jen tak můžete mrknout, já tam pak nějaké základní rozvržení vytvořím, až budu mít čas, pár úvodních článků a kdo mi pak pomůže s nějakým návodem pro začátečníky, budu rád :-)
A samozřejmě - místem neplýtváme, 300 MB není zase tak moc, i když je to dost :-). Obrázek řekne více, než kupa textu okolo, ale vždycky lepší co nejmenší, nějaké pěkně zkomprimované JPG, apod.

flukas

Příspěvek od flukas » 25 úno 2009 21:11

Přimloval bych se spíš za png, je menší a není tak hrbatý :)
Každopádně by to chtělo sjednotit terminologii. V té wiki na ancestrypedia.phorum.cz byl třeba v jednom článku Seznam osob (ten v programu vlevo) a když jsem z toho udělal odkaz tak to vedlo na nějaký statistiky...

Vladimír Vojta

Příspěvek od Vladimír Vojta » 26 úno 2009 07:19

A zkoušeli jste jako obrázky GIFy? Vyzkoušel jsem osobně , když jsem dělal prezentaci (návod k ovládání) k jednomu SW. Na barevnou paletu s 64 barvami, je výsledná velikost minimální, barevné ztráty v podstatě nulové.
Samozřejmě šlo o screenshoty, pro fotografie je GIF absolutně nevhodný.
A má jednu velkou výhodu proti JPG, jde nastavit průhlednost barvy (což samozřejmě PNG umí taky). :-)

flukas

Příspěvek od flukas » 26 úno 2009 08:05

png se mi líbí, že má podobnou velikost jako gify a zároveň zachová všechny barvy. Aby gif slušně vypadal a byl výrazně menší než jpg tak by tam měla být optimalizovaná paleta a s tím se asi nikdo dělat nebude (moc programů to neumí). Každopádně je gif vhodnější než jpg

č.m.

Příspěvek od č.m. » 26 úno 2009 20:51

Vladimír Vojta píše:A zkoušeli jste jako obrázky GIFy? Vyzkoušel jsem osobně , když jsem dělal prezentaci (návod k ovládání) k jednomu SW. Na barevnou paletu s 64 barvami, je výsledná velikost minimální, barevné ztráty v podstatě nulové.
Samozřejmě šlo o screenshoty, pro fotografie je GIF absolutně nevhodný.

A co použít na obrázky s fotkama png a na ostatní - texty a podobně gif? :ashamed6

A nebo formát obrázků standardizovat? => png, i když je o dost větší (a mně nepříjemnější) než gif?

Současně se přimlouvám, za to, aby obrázky byly sejmuty na jednotně barevně nastavených windowsech, já mám obvykle barvy laděné do hněda, protože je mi to tak příjemnější než windowsí modrá, a kdyby byly ilustrační obrázky z programu tu v barevném schématu windows, tu lesní zeleň či kdysi dávno se to jmenovalo stánek s buřty, asi by to byl trochu chaos.:happy45
Je mi jasné, že je to možná trochu předčasné na to upozorňovat, ale pak by se to asi muselo předělávat. :character29

flukas

Příspěvek od flukas » 26 úno 2009 21:48

č.m. píše:A nebo formát obrázků standardizovat?
Já bych byl pro tuto variantu. NIc proti gifu, ale byl bych pro všechno stejně (i když tam fotky asi nebudou). A texty bych radši ukládal jako text než jako obrázek...
č.m. píše:možná trochu předčasné na to upozorňovat
Ne, když se to bude dělat od začátku, tak ať je to pořádně. Ke standardizaci barvy bych přidal ještě rozlišení při sejmutí (asi 1280×920 nebo 1280×800 - nebo používáte někdo menší?) a výslednou velikost a rozlišení obrázku

č.m.

Příspěvek od č.m. » 26 úno 2009 22:22

flukas píše:A texty bych radši ukládal jako text než jako obrázek...
To je jasné, myslel jsem screenshoty

Nethar
Autor programu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 13 bře 2009 15:03

Takže nápověda už je taky u nás doma na nethar.com, přesná adresa je:
http://ancestry.nethar.com/wiki

Nethar
Autor programu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 13 bře 2009 18:30

Jenom ještě připomínka - Ancestry se bude ještě měnit během testování, tak nemá cenu tvořit nějakou nápovědu, pokud už by mi někdo chtěl pomáhat. Já pak dám vědět, zatím to prosím nechte být, chci si tam sám předvytvořit nějakou strukturu a tak.

č.m.

Příspěvek od č.m. » 13 bře 2009 18:46

Nethar píše:chci si tam sám předvytvořit nějakou strukturu a tak.
Asi by dost pomohla struktůra z menu.

Nethar
Autor programu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 13 bře 2009 19:17

Jo, něco takového - základní orientaci, rozpis jednotlivých funkcí, karet, potom nějaký tutorial rozepsaný jak vytvořit svůj první malý rodokmen krok po kroku, atd. Všechno se screenshoty, propojeno navzájem odkazy, ach, jak se těším :-D

DMU
Odborník

Příspěvek od DMU » 14 bře 2009 13:07

Mám prográmek (zdarma), který dokáže vytvořit video, jak něco dělám na PC (tutorial). Možná, že by to bylo lepší, než popsat desítky stránek. To video není nijak veliké. Teď ale nejsem doma, tak pak něco zkusím a pošlu odkaz, zda se Vám to bude líbit a jak je to velký.

Nethar
Autor programu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 14 bře 2009 13:16

Můžeme to vyzkoušet, kapacita už nás tolik netrápí. Nejlíp ale, kdyby k tomu nějaký zkušený herec namluvil i komentář :-) Nebo aspoň titulky :-D
Mimochodem - k té offline verzi nápovědy (pokud máte někdo zkušenosti s MediaWiki, poraďte)... našel jsem nějakou zmínku (ještě to musím propátrat) že je možno vytvořit jakýsi Data dump z MediaWiki (asi jako zálohu) a pak se na to dá použít zase jakýsi WikiFilter (nějaký parser), který z toho dumpu vytvoří HTML stránky - takže by se s tím dala udělat z aktuální online verze Wiki Nápovědy vždy offline verze přímo do programu.
A každý by si mohl vybrat, jestli si chce stáhnout menší balíček Ancestry, který se bude v případě nápovědy připojovat na web, nebo větší balíček, který to bude mít přikopírováno (ovšem ta videa asi ne, to už by byl asi o dost větší balíček :-))

Nethar
Autor programu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 14 bře 2009 13:18

Teď si ta videa začínám rozmýšlet, jestli nebudou lepší obrázky a popis. Ono nejenom kvůli té offline verzi, kde by videa nebyla, ale i kvůli online verzi, abychom je nemuseli s každou novou verzí, kdy se změní tlačítka nebo něco, natáčet znovu (místo úpravy pár screenshotů). Já nevím :-)

DMU
Odborník

Příspěvek od DMU » 14 bře 2009 13:27

Tady dávám příklad, jak by to třeba mohlo vypadat, samozřejmě v on-line verzi http://www.zoner.cz/podpora/tutorialy.asp
Někdo by natočil ten tutorial a mohl by se umístit na wiki nápovědu.

Až budu doma, tak něco zkusím a pak to zkritizujte :-)
(Jinak jsem si vzpoměl, že se v tom prográmku dá nastavit i kvalita a tím ovlivnit i velikost. Tuším, že ty videa byla velká okolo stovky kilo.)

Nethar
Autor programu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 14 bře 2009 13:32

Jak říkám, mně se to líbí, obzvlášť, je-li ta velikost tak malá. Nicméně se bojím té jedné zmiňované věci - abychom to nemuseli s každou novou verzí předělávat.

Odpovědět