Nápověda k Ancestry

Témata týkající se webových stránek programu.

Jak by se měla jmenovat stránka s nápovědou pro Ancestry?

Ancestrypedia
13
43%
WikiAncestry
17
57%

Celkem hlasů: 30

flukas

Re: Nápověda k Ancestry

Příspěvek od flukas » 14 bře 2009 18:47

Ke klasické wikipedii jde stáhnout její offline verze ( static.wikipedia.org ), ale rozbalit jí šlo jen v linuxu :-(
Na http://meta.wikimedia.org/wiki/Static_version_tools jsou nástroje na tvorbu offline verze, ale prakticky jsem to nikdy nedělal.

JInak obrázky jsou, myslím, efektivnější; jezdit s myškou umí všichni (snad).

Nethar
Autor programu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 14 bře 2009 18:59

Jsem asi teď taky spíš pro obrázky, přijde mi to jednodušší na následné úpravy.
Offline verze super - v principu to teda jde, já už si s tím pohraju. Nethar mravenec, práce všeho druhu :-D

Vladimír Vojta

Příspěvek od Vladimír Vojta » 14 bře 2009 19:23

Jistý mezistupeň mezi videem a statickými obrázky je prezentace, která by šla stáhnout a prohlížet offline, navíc její úprava je relativně jednoduchá a proti videu je velice dobrý poměr mezi velikostí souboru a kvalitou zobrazení.

Nethar
Autor programu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 14 bře 2009 20:04

Ale vyzaduje PowerPoint nebo OpenOffice nebo neco...

flukas

Příspěvek od flukas » 14 bře 2009 20:37

Já bych řekl, že iniciativě se meze nekladou. Obrázky by měly stačit, ale když někdo udělá prezentaci nebo dokonce video, tak bych byl jen rád, do nápovědy dal link a všichni by byli spokojení.

Vladimír Vojta

Příspěvek od Vladimír Vojta » 15 bře 2009 08:59

Ad prezentace, byl to jen návrh, já ji neprosazuji a v případě, že by se udělala, tak samozřejmě v Open Office, ten je dostupny zdarma.
Proč jsem se o ní zmiňoval je to, že v rámci jednotlivých "slajdů" lze na těchto "slajdech"udělat v omezené míře animace.

Vladimír Vojta

Příspěvek od Vladimír Vojta » 15 bře 2009 09:48

Nethar píše:Takže nápověda už je taky u nás doma na nethar.com, přesná adresa je:
http://ancestry.nethar.com/wiki
Jestli to dobře chápu, bude třeba nová registrace, že? :-)

Nethar
Autor programu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 15 bře 2009 11:14

Ano. Přeimportoval jsem diskuzi, ale nápovědu jsem založil úplně znovu.

flukas

Příspěvek od flukas » 15 bře 2009 12:32

Vladimír Vojta píše: samozřejmě v Open Office, ten je dostupny zdarma
Řekl bych spíš samozřejmě ve formátu MS Office, ten je mnohem rozšířenější a umí s ním pracovat i OpenOffice. Nebo v pdf, to otevřou všichni a prohlížeč je taky zdarma

Vladimír Vojta

Příspěvek od Vladimír Vojta » 15 bře 2009 12:39

flukas píše:Řekl bych spíš samozřejmě ve formátu MS Office, ten je mnohem rozšířenější a umí s ním pracovat i OpenOffice. Nebo v pdf, to otevřou všichni a prohlížeč je taky zdarma
S tím nemohu souhlasit, mám-li MS Office a nápověda bude v Open Office, tak si stáhnu zdarma dostupný balík, v opačném případě to zdarma zcela určitě nebude.
Pdf je dobrá volba, ale jako výstup, zdroják musí být napsán v něčem jiném, readru samo o sobě nic nenapíšete. :-)

Nethar
Autor programu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 15 bře 2009 13:49

Kdepak, flukas má pravdu. Ono totiž komu by se chtělo stahovat 100 MB OpenOffice, když má MS Office, že (nepočítám-li sebe :-))? A naopak, když to bude v MS Office (PowerPoint), tak to umí otevřít i OpenOffice. Ale formát z OpenOffice program PowerPoint neotevře.

Nethar
Autor programu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 15 bře 2009 14:01

I když PDF je asi ještě lepší, ale tam už se zase nic nehýbe, tak to už je možná ještě lepší zase ta klasická HTML stránka s obrázky :-)

Jan
Odborník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 15 bře 2009 14:55

S PDF je problém ten, že vloženou grafiku převádí na BMP formát a návody jsou potom úměrné množství grafiky.
Tvorba PDF není problém, napsat v čemkoliv a virtuální tiskárna to bez problémů převedete, na př. PDFCreator
je v češtině a převede do PDF obrázky, texty z NotePadu, Wordu, OpenOffic a dá se říct vše co si přejete
(free program) bez konkurence.
Nejlepší je HTML stránka, grafika v JPG a velikost je o to menší.

flukas

Příspěvek od flukas » 15 bře 2009 17:22

Už se to někde probíralo. :-) jpg je vhodné na fotky, ne na grafiku, na screenshoty a schemata je lepší gif, nebo modernější png.
Že by pdf převádělo grafiku do bmp, to se mi nezdá. Jestl do něčeho tak png. Navíc pdf používá kompresi, takže větší než obrázky nebude (kdyžtak minimálně). Že se tam většinou nic nehýbe, to je pravda, nic není dokonalé

Nethar
Autor programu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 15 bře 2009 18:30

PDF je vektorový formát, pokud tam nedáte přímo bitmapu, tak je to uložené vektorově.

Mikesss

Příspěvek od Mikesss » 16 bře 2009 14:14

Jestli mohu navrhnout, v každém případě formát PDF. Přečte jej každý i bez IT, a problém s obrázky také nemá. A pokut jde o pohyb, jaký problém je vložit do textu www odkaz na animaci či podobný druh zobrazení?? Každý kdo by jej chtěl zobrazit se následně může připojit a prohlédnout. Stejně se nápověda na Webu vytváří , nebo ne?? Jinak zobrazování fotek a jiné grafiky ve formátu PDF je bez problémové.

Nethar
Autor programu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 16 bře 2009 15:02

To jsme se přes video dostali k prezentaci, od prezentace k PDF... a já si myslím, že bude nejlepší ještě udělat ten poslední krůček zpátky k HTML s obrázky a máme hotovo :-) Klasická wiki jako na začátku s popisem všeho možného, co bude potřeba, plus screenshoty, třeba v png :-) Další věci jsou už bonusy navíc, bez kterých se případně dá žít - hlavní informace musí být obsaženy v základní podobě.

DMU
Odborník

Příspěvek od DMU » 16 bře 2009 18:55

Naprosto souhlasím s Martinem. Nějak se to zvrhlo. Navíc nemůžu najít ten prográmek na tvorbu těch tutoriálů :-)

DMU
Odborník

Příspěvek od DMU » 07 kvě 2009 07:13

Tak jsem našel ten prográmek, jak jsem o něm mluvil na tvorbu tutoriálů - DemoStudio.
Můžete si ho stáhnout zde: http://jdem.cz/bd5p8

I když má v názvu slovo demo, tak se jedná o plnou verzi s licencí Freeware. Ukládá do AVI nebo SWF.

DMU
Odborník

Příspěvek od DMU » 12 čer 2009 10:46

Další prográmky na zachycení obsahu obrazovky:

Wink http://jdem.cz/bkbg5 Freeware

SnagIt http://jdem.cz/bkbj9 Shareware

Super Screen Recorder http://jdem.cz/bkbh2 Shareware

ScreenToaste http://jdem.cz/bqfe9 Freeware

Něco zkusím udělat a uvidíte, zda má cenu se tímto zabývat.

DMU
Odborník

Příspěvek od DMU » 09 led 2010 15:33

Jak jsem tady někde psal o Tutoriálech pro Ancestry, tak jsem něco v rychlosti udělal.
Berte to jen jako ukázku, neměl jsem na to čas. Pokud by se to líbilo, tak se takto můžou udělat návody na nějaké složitější postupy, kde vidět, je tisíckrát lepší, než číst.

Ancestry všeobecně

Nethar
Autor programu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 09 led 2010 20:37

Mně se to moc líbí :-) Určitě je potřeba mít popsané jednotlivé funkce v klasické nápovědě (online a případně i offline verze budoucí wiki), ale jako nějaký tutorial - ukázky práce s programem - je to ideální.

Jenom připomínám pro ostatní, že je to ve velkém rozlišení, v prohlížeči se to zmenší a texty jsou nečitelné, je nutno pravým tlačítkem kliknout na animaci a dát Zoom In, zvětší se na originální velikost, potom se dá tahem myši posouvat. Nevím, jak by to šlo udělat, aby i v menším obrázku to bylo čitelné, muselo by se to asi už z tak malého okna nahrát či vyexportovat do jiného video formátu než swf.

DMU
Odborník

Příspěvek od DMU » 10 led 2010 13:54

Jak budu mít čas, tak vytvořím lepší tutoriál na základní nastavení Ancestry.
Kdo bude mít více času a trpělivosti, tak můžete vytvořit své tutoriály. Já jsem použil špičkový program Wink (odkaz výše). Pak ty tutoriály dáme na wiki.

namor
Stálý přispěvovatel

Příspěvek od namor » 11 led 2010 13:28

Tak to se mi fakt dost líbí. Ale postihnout všechny funkce bude asi dost obtížné.
Po zvětšení se to takřka vejde na obrazovku, chybí jenom kraje. Je fajn, že to jde i zastavit a zase spusit, ale mohlo by to být rychlejší. Takhle by celá animace byla asi na dost dlouho.

Vladimír Vojta

Příspěvek od Vladimír Vojta » 11 led 2010 20:58

Osobně bych se do tvorby obrazové nápovědy pro Ancestry pouštěl, až bude ustálena jeho grafická podoba a funkce. Před tímto termínem (ustálením grafické podoby a funkcí) to bude podle mne práce, která se bude stejně přepracovávat.

Odpovědět