více otců, více matek

Dočasné fórum pro dojmy a připomínky z testování verze 1.0.20.2.
rodkopriva
více otců, více matek

Příspěvek od rodkopriva » 09 bře 2007 19:18

Mám problém a budu rád, pokud mi poradíte, jak jste vyřezili situaci, kdy osoba má jak biologické rodiče, tak i osvojitele, kteří jsou v dokladech vedení, jako pokrevní rodiče. Situace, kdy musím volit, které rodiče zapísu do karty mi přijde poněkud absurdní. Díky.

Morpheus

Re: více otců, více matek

Příspěvek od Morpheus » 09 bře 2007 19:23

rodkopriva píše:Mám problém a budu rád, pokud mi poradíte, jak jste vyřezili situaci, kdy osoba má jak biologické rodiče, tak i osvojitele, kteří jsou v dokladech vedení, jako pokrevní rodiče. Situace, kdy musím volit, které rodiče zapísu do karty mi přijde poněkud absurdní. Díky.
Máte-li k dispozici údaje o biologických rodičích, pak není co řesit :---
Biologické rodiče do kolonek na základní kartě, osvojitele do poznámek.

rodkopriva

Příspěvek od rodkopriva » 09 bře 2007 19:26

to jsem také zva?oval, ale to mi osvojitelé vypadnou ze vsech přehledů, coz je nezádoucí :(

Mirek

Příspěvek od Mirek » 10 bře 2007 18:25

Pokud trváte na zobrazení osvojitelů, nezbývá nez je v zobrazení, respektive v přehledech dopsat ručně.

rodkopriva

Příspěvek od rodkopriva » 12 bře 2007 09:28

ručně je ovsem muhu doplnit jen do grafického znázornění stromů, nikam jinam :x

Jeer

Příspěvek od Jeer » 14 bře 2007 12:23

rodkopriva: Na to je těská odpověď. K osvojitelům má dotyčná osoba asi dost citový vztah, takze je nechce vypustit, ale podle mě tam patří ti biologičtí rodiče. Já bych to asi vyřezil dvěma rodokmeny. Jeden s biologickými, druhý s osvojiteli, vzdy s poznámkami o druhých. Místa na hardu je dost.

DMU
Odborník

Příspěvek od DMU » 14 bře 2007 12:50

Je mi jasné ze podle genů by se měli napsat biologické rodiče, ale znám případ, kdy se skuteční rodiče zabili při autonehodě a dvojčata si osvojila jiná rodina. Jelikoz tam vyrůstali od malinka, povazují celé příbuzenectvo za svoje. Svojí rodinu nepoznali. Mají celí zivot skrtnout jenom proto, ze je měli rádi i jiné lidi? ze se o ně starali jako o vlastní?
Víte 100% ze ti lidé co opisujete z archívu jsou skutečně za které se vydávají? Tězko, to se nedá uz zjistit a kdyby jsme měli věřit statistikám, tak se z toho zblázníme.
Já bych jako rodiče uvedl ty, které povazuji za rodiče já (kdybych je měl rád a celý zivot se o mě starali) a do poznámek ty druhé (az jde o osvojitele či pravé rodiče). A klidně udělal jestě "pravou větev".

Jak by jste řezili tento problém: http://www.super.cz/sex/13345-kruta-pra ... h-dna.html ?

(A jsme u homosexuálních svazků. Je to obdobné.)

Jan
Odborník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 15 bře 2007 18:14

Navrhuji vylepsení, moznost zadat i druhé rodiče. Jiné programy to umo?ňují a GED také, s tím, ze dalsí rodiče jsou ne biologičtí. Odstraní se problém s tím, ze pokud osobu do databáze uvedete bude připojená a vztah bude uveden adoptivní, poručník (zálezí na právním vztahu) atd. Registrované partnerství do genealogie nepatří a evidovat je můzete v poznámkách. Biologického potomka mohou mít pouze osoby rozdílného pohlaví. Kontrola tohoto vztahu je ve vsech genealogických programech a tu nelze vynechat. Představte si potom hledat chybu při zadání místo zena muz.

č.m.

Příspěvek od č.m. » 15 bře 2007 19:58

Tak mne tak napadlo, ze v souvislosti s osvojováním a poručnictvím by tady mohla být jistá moznost při vyuzívání stromu příbuzenstva k evidenci dědických vztahů a dohledatelných věcí, co s tím souvisejí.
Nevím, jestli jsem se moc nevzdálil genealogii, ale leccos to můze vypovídat.

rodkopriva

Příspěvek od rodkopriva » 19 bře 2007 16:44

Jan píše:Navrhuji vylepsení, moznost zadat i druhé rodiče. Jiné programy to umo?ňují a GED také, s tím, ze dalsí rodiče jsou ne biologičtí. Odstraní se problém s tím, ze pokud osobu do databáze uvedete bude připojená a vztah bude uveden adoptivní, poručník (zálezí na právním vztahu) atd. Registrované partnerství do genealogie nepatří a evidovat je můzete v poznámkách. Biologického potomka mohou mít pouze osoby rozdílného pohlaví. Kontrola tohoto vztahu je ve vsech genealogických programech a tu nelze vynechat. Představte si potom hledat chybu při zadání místo zena muz.
Jestlize souhlasíme s tím, ze genealogie neboli rodopis je poněkud sirsí disciplína nez prosté vyfiknutí rodokmenu s vypu?těním např.pokračování příbuzenství po ?enské větvi, pokud nám tedy jde o objektivní zkoumání, ne jenom, aby se to tak tvářilo a aby lidi neřekli, potom musíme respektovat, a to i v programech pro tento účel vytvářených, ze je jiná situace ve společnosti, nez před 200, 100, 50 nebo jen 20 lety. S Va?í filozofií bychom měli zakázáno doplnit např. u zen vzdělání, protoze před 300 lety se prostě holky nevzdělávaly, a kdyz, tak minimálně. A ze to nedoká?í programy např. americké, to mě nepřekvapuje. My jsme mnohem otevřenejsí a mnohem méně puritán?tí. Myslím, ze rozumné by bylo, aby člověk mohl určit rodičů, kolik chce, stejně jako sourozenců, program by se mě měl potom, jako sluzně vychovaný nástroj dotázat, jestli se jedná a biologické rodiče nebo jiný vztah, zrovna tak pokud zadám, jako rodiče 2 zeny, měl by mě program pouze upozornit. Je velké mnozství dětí, které jsou vychovávány lesbickým párem. Pokud totiz chtějí mít zeny dítě, nemyslím si, ze by to byl problém. Zrovna tak mám v příbuzenstvu případ, kdy je podle matričních dokladů kolonka otec prázdná, ale já toho otce znám. Tak ho mám uvedeného, i kdyz se to nedá dokladovat. Toto mi totiz umozní vnést do této činnosti jakousi přidanou hodnotu, ze které budou profitovat přístí generace. V opačném případě by slo jen o hromadění zápisů z matrik, o?ivením o tyto lidské aspekty osudů dochází k zajímavým důsledkům: Ze strohých zápisů matrikářů, které jsou samy o sobě sterilní, se spojením s údaji pamětníků stane ko?atá zále?itost. Kdyz pročítám paměti těch, kteří tu jiz nejsou, dýchají na mě jejich kazdodenní starosti i radosti, a to bez deformit, které by ústním podáním přes dvě tři generace nutně nastaly. Tím se Vás nijak nechci dotknout, oba přístupy jsou jistě mozné, ale já zastávám názor, ze pokud o těch osobách něco vím, měl bych to zaznamenat a program by mi to měl umoznit.

rodkopriva

Příspěvek od rodkopriva » 19 bře 2007 16:52

č.m. píše:Tak mne tak napadlo, ze v souvislosti s osvojováním a poručnictvím by tady mohla být jistá moznost při vyuzívání stromu příbuzenstva k evidenci dědických vztahů a dohledatelných věcí, co s tím souvisejí.
Nevím, jestli jsem se moc nevzdálil genealogii, ale leccos to můze vypovídat.
To by asi slo, ale je to zbytečné. Podle nasich zákonů se osvojitelé stávají v rodném listě rodiči pokrevnými, čili osvojenec má právo na dědictví po nich, jako vlastní dítě, naopak toto právo ztrácí ve vztahu k původní rodině, dokonce nemůze ani pátat v ?ivých matrikách po svých biologických předcích, protoze jediný zápis ke kterému se dostane je zápis o jeho vlastním narození. Dál se nemá ?anci dostat, coz povazuji za právní zrůdnost.

rodkopriva

Příspěvek od rodkopriva » 19 bře 2007 16:55

DMU píše:Je mi jasné ze podle genů by se měli napsat biologické rodiče, ale znám případ, kdy se skuteční rodiče zabili při autonehodě a dvojčata si osvojila jiná rodina. Jelikoz tam vyrůstali od malinka, povazují celé příbuzenectvo za svoje. Svojí rodinu nepoznali. Mají celí zivot skrtnout jenom proto, ze je měli rádi i jiné lidi? ze se o ně starali jako o vlastní?
Víte 100% ze ti lidé co opisujete z archívu jsou skutečně za které se vydávají? Tězko, to se nedá uz zjistit a kdyby jsme měli věřit statistikám, tak se z toho zblázníme.
Já bych jako rodiče uvedl ty, které povazuji za rodiče já (kdybych je měl rád a celý zivot se o mě starali) a do poznámek ty druhé (az jde o osvojitele či pravé rodiče). A klidně udělal jestě "pravou větev".

Jak by jste řezili tento problém: http://www.super.cz/sex/13345-kruta-pra ... h-dna.html ?

Asi jsem natvrdlý, ale nechápu jak myslíte ty osoby z archivu a ty za které se vydávají. Nicméně se zbytkem souhlasím, viz. moji reakci na Jana

rodkopriva

Příspěvek od rodkopriva » 19 bře 2007 16:59

Jeer píše:rodkopriva: Na to je těská odpověď. K osvojitelům má dotyčná osoba asi dost citový vztah, takze je nechce vypustit, ale podle mě tam patří ti biologičtí rodiče. Já bych to asi vyřezil dvěma rodokmeny. Jeden s biologickými, druhý s osvojiteli, vzdy s poznámkami o druhých. Místa na hardu je dost.
To by jistě slo, ale PROČ PROBOHA??? Myslím ze je to poněkud násilné řesení. Mnohem lepsí a čist?í z hlediska historie by bylo, podle mého názoru, rozsířit slu?by programu, které jsem uvedl ve své reakci na Jana.

rodkopriva

Příspěvek od rodkopriva » 19 bře 2007 17:07

for Jan: Myslím, ze jste pochopil, ze v podstatě nejsme ve sporu, já si jen, na rozdíl od Vás, myslím, ze program má respektovat nejen více rodičů, jak uvádíte Vy, ale navíc má respektovat i men?inovou sexuální orientaci rodičů.

rodkopriva

Příspěvek od rodkopriva » 19 bře 2007 17:22

DMU píše:

Vracím se v této souvislosti k osvojením. Osvojenec zjistí při nahlédnutí do matriky kdo byli jeho biologičtí rodiče. Nicméně, z moci úřední je mu odepřena informace o matričních záznamech o narození těchto rodičů, a tím je mu odepřena i moznost zjistit dědičné choroby a to ho můze stát zivot nebo, coz je asi jestě hor?í, můze to stát zivot jeho děti!!!

Jan
Odborník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 20 bře 2007 08:23

Myslíte, ze jde o puritánství Američanů? Potom by byli puritáni vsichni autoři programů. Nesetkal jsem se totiz s programem tohoto typu, který by nectil genealogická pravidla. Pokud se jedná o program genealogický nic jiného autorovi nezbývá. Navíc si myslím, ze není nic jednodussího zadat tyto údaje do poznámek a přilo?it dokumenty atd.
Naposledy upravil(a) Jan dne 20 bře 2007 09:52, celkem upraveno 1 x.

Vladimír Vojta

Příspěvek od Vladimír Vojta » 20 bře 2007 09:35

Upřímně řečeno, kdyz se zamyslím nad tím, proč různé genealogické programy vůbec vznikly nedá mi to odpovědět si, ze to bylo kvůli kontrole nad daty, abych si nemohl zadat, ze se mi ?ení 4. letý "muz", abych měl kontolu, ze mám v manzelství zenu a muze, ze mi neumírá předek v 150 letech, ze zena nemá v 10 letech dítě atp.
Proto jsem schopen pochopit, ze některé věci prostě nejdou udělat.

Jan
Odborník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 20 bře 2007 10:12

rodkopriva píše:Mám problém a budu rád, pokud mi poradíte, jak jste vyřezili situaci, kdy osoba má jak biologické rodiče, tak i osvojitele, kteří jsou v dokladech vedení, jako pokrevní rodiče. Situace, kdy musím volit, které rodiče zapísu do karty mi přijde poněkud absurdní. Díky.
Pokud dovolíte, začínám tam kde jsme vsichni začali a shrnu debatu:
Pozadavek na autora je aby bylo moznost do programu zadat i adoptivní rodiče (pokud jsou známi biologičtí rodiče). Pokud ne, moznost volby vztahu dítěte k rodičům (adoptivní, osvojenec atd). Podotýkám, ze standard GED tyto vztahy zná a umí s nimi pracovat.
Pokud bude tato volba umozněna je potom krkolomná moznost řesit vztahy párů stejného pohlaví jako 2 otce nebo 2 matky. Odpadne tím problém jak řesit vztahy v těchto svazcích (kdo je muz a kdo zena). Vypadá to absurdně, ze? Nechtěl bych být v roli toho dítěte.

Jeer

Příspěvek od Jeer » 20 bře 2007 18:24

Jeer napsal:
... Já bych to asi vyřezil dvěma rodokmeny. Jeden s biologickými, druhý s osvojiteli, vzdy s poznámkami o druhých. Místa na hardu je dost.
rodkopriva napsal:
To by jistě slo, ale PROČ PROBOHA??? Myslím ze je to poněkud násilné řesení. Mnohem lepsí a čist?í z hlediska historie by bylo, podle mého názoru, rozsířit slu?by programu, které jsem uvedl ve své reakci na Jana.
Ptal jste se, jak bychom vyřezili situaci s rodiči a osvojiteli. To s dvěma rodokmeny by bylo jen nouzové řesení s programem v dosavadním stavu - prostě jedni z nich do poznámek. Nejsem proti rozsíření slu?eb. Ostatně Jan to shrnul s tím, ze některé programy i GED umo?ňují zapsat druhé rodiče.

fire

Příspěvek od fire » 26 bře 2007 19:14

Jan píše:
Pokud dovolíte, začínám tam kde jsme vsichni začali a shrnu debatu:
Pozadavek na autora je aby bylo moznost do programu zadat i adoptivní rodiče (pokud jsou známi biologičtí rodiče). Pokud ne, moznost volby vztahu dítěte k rodičům (adoptivní, osvojenec atd). Podotýkám, ze standard GED tyto vztahy zná a umí s nimi pracovat.
Pokud bude tato volba umozněna je potom krkolomná moznost řesit vztahy párů stejného pohlaví jako 2 otce nebo 2 matky. Odpadne tím problém jak řesit vztahy v těchto svazcích (kdo je muz a kdo zena). Vypadá to absurdně, ze? Nechtěl bych být v roli toho dítěte.
Vzhledem k tomu, ze to pro GED neni problem, snad to nebude problem ani pro Ancestry, nicmene mi tato schopnost prijde mene vyuzitelna nez spousta jinych (napr.zminovana krevni skupina apod.), takze by sla resit snad az na karte dalsich udaju vyuzitim def. tlacitek...
rodkopriva napsal:
Mnohem nasilnejsi mi prijde tlacit na autora, aby pridal tu, ci onu funkci, protoze prave ja ji porebuji...

Nethar
Autor programu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 30 bře 2007 12:56

No tak co nechat stav takovy jaky je, plus nejak mimo (treba na kartu dalsi udaje) doplnit dalsi rodice, ktere se budou moci pripadne zaskrtnout a vyplnit. Ted jenom otazka, kteri rodice budou na te prvni karte, biologicti nebo adoptivni? Ja jsem pro biologicke. Jak ale rikam, uz jsem to asi psal, prijde mi to asi tak, ze je to problem poslednich generaci, jinak stejne, i kdyz vime, ze je nekdo adoptovan, nevime, kdo byli skutecni rodice. Stacilo by tedy jenom nekde zaskrtnout volbu adoptivni nebo tak. Jinak se dostaneme pravdepodobne do situace, ze na karte Zakladni udaje rodice nebudou (neznami) a na karte Dalsi udaje budou ti adoptivni.

DMU
Odborník

Příspěvek od DMU » 30 bře 2007 13:30

rodkopriva: Myslel jsem to tak, ze v archivu (matrice) jsou napsány rodiče (matka, otec) a jak dnes zjistíme či proká?eme, ze otec který je uveden v matrice je skutečným - biologickým otcem? Dřív byly lidé také promiskuitní.

fire

Příspěvek od fire » 02 dub 2007 16:03

Nethar píše:No tak co nechat stav takovy jaky je, plus nejak mimo (treba na kartu dalsi udaje) doplnit dalsi rodice, ktere se budou moci pripadne zaskrtnout a vyplnit. Ted jenom otazka, kteri rodice budou na te prvni karte, biologicti nebo adoptivni? Ja jsem pro biologicke. Jak ale rikam, uz jsem to asi psal, prijde mi to asi tak, ze je to problem poslednich generaci, jinak stejne, i kdyz vime, ze je nekdo adoptovan, nevime, kdo byli skutecni rodice. Stacilo by tedy jenom nekde zaskrtnout volbu adoptivni nebo tak. Jinak se dostaneme pravdepodobne do situace, ze na karte Zakladni udaje rodice nebudou (neznami) a na karte Dalsi udaje budou ti adoptivni.
Mozna by slo treba nejakym zaskrtnutim zvolit u kazde osoby, kteri rodice se budou zobrazovat na zakladni karte, ale jinak jsem pro biologicke, protoze jinak by program ztratil prehlednost,kterou ma, nebot vetsina rodicu je zatim neadoptivnich a snad to tak zustane i do budoucna...(navic to uz nema nic spolecneho s genealogii...od toho preci mame dalsi dokumenty, poznamky a definovatelna tlacitka...jinak pribudou problemy i treba s kontrolami veku apod...)

MArty

Příspěvek od MArty » 06 dub 2007 08:45

No kdyz se tady to téma tolik rozpitvává: jak chtějí ti, co by rádi měli i adoptivní rodiče na hlavní kartě značit umělé oplodnění (kdy musí být biologický otec tusím podle zákona neznámý) případně kdyz dítě donosí jiná matka, která ho i porodí? A kdyz se podíváme dále dobudoucnosi a celý vývoj plodu se uskuteční in vitro, pak bude v kolonce rodiče napsáno otec "robot" maminka "ma?inka" (pokud nebudou biologičtí rodiče známi vůbec - a i tento případ by mohl nastat)?

Nethar
Autor programu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 06 dub 2007 09:17

Ja osobne si take myslim, ze resime spise soucasnost a budoucnost, nez minulost. A genealogie je predevsim o minulosti. A tam moc prehledu o tom, kdo byl ci skutecny nebo neskutecny otec a matka stejne vetsinou nemame. Nicmene situace to je zcela realna a bezna, takze bychom to nejak vyresit meli, nebudu nad tim zavirat oci, i kdyz zatim se mi to uspesne darilo :lol:

Zamčeno