Informace o úmrtí

Návrhy na vylepšení: co se má změnit, odstranit, doplnit, apod.
Odpovědět
jarda51
Častý návstěvník

Informace o úmrtí

Příspěvek od jarda51 » 21 úno 2011 18:44

V současné verzi programu, co se týká úmrtí osob, jsou na kartě pouze dvě možnosti - zakliknutím "žije ano-ne".
Jak však řešíte, když si nejste jistí, jestli osoba ještě žije, nebo už je po smrti. Stává se to případech např. vzdálených příbuzných, ať přímých nebo přiženěných/ přivdaných. Připadá mi neetické se vyptávat, jestli dotyčná osoba ještě žije nebo už ne. Ani k tomu není třeba možnost - např. není kontakt. Samozřejmě po dosažení věku cca 100 let je to celkem jasné, zde je pravděpodobnost, že někoho pohřbím dřív dost malá. Ale co ti mladší? Nebylo by vhodné pro tyto případy zvolit neutrální volbu např. "nezjištěno"?
Zkuste se k tomu vyjádřit. Omlouvám se, jestli se toto zde už někde přetřásalo.

duros
Stálý přispěvovatel
Kontaktovat uživatele:

Re: Informace o úmrtí

Příspěvek od duros » 21 úno 2011 19:39

Toto trapi aj mna, celkom vazne. Zatial tie osoby nechavam decentne zit do stovky;-)

flukas

Příspěvek od flukas » 22 úno 2011 00:30

Pokud pominu to, že nezjištěno by se muselo nastavit u každé osoby jakmile vám zmizí z pohledu mebo vytvářet pravděpodobnostní statistiky (0-60:žije; 60-100:nezjištěno; >100:nežije) tak checkboxy často mají i třetí polohu (plný čtvereček), takže ta funkce by mě nijak neobtěžovala, ale nevyužil bych ji.
Jinými slovy: dokud nejsou mrtví, je předpoklad, že se to změní, takže pro mě by vlastně mohly být dva stavy: "nežije" a "čekáme". Každopádně bych nevěděl kdy dát žije a kdy nezjištěno...

jarda51
Častý návstěvník

Příspěvek od jarda51 » 03 bře 2011 18:51

Samozřejmě nechci škatulkovat rozmezí, v kolika letech je člověk živý, asi živý, asi mrtvý, opravdu mrtvý.
Chtěl bych mít možnost u lidí, o kterých pouze vím, že existují, ale nevím, zda ještě žijí, zadat úmrtí nezjištěno. To bych popřípadě později mohl změnit podle nově zjištěné skutečnosti. Pokud by to dělalo někomu problém, měl by tuto možnost informace ignorovat. Je to věc diskuze a názoru autora.

flukas

Příspěvek od flukas » 04 bře 2011 00:26

Mě by to určitě nepřekáželo, jen jsem chtěl říct, že nevidím smysluplné využití. Přesto bych se o něm rád dozvěděl...

pripluv
Častý návstěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pripluv » 04 bře 2011 07:15

Nešlo by udělat zaškrtávací políčko "úředně prohlášen za mrtvého"? Někde u kolonky zemřel (nebo jak to přesně je).
U mých předků ze světových válek to je víceméně jasné, nicméně kolegovi před nějakou dobou odjel příbuzný a byl pryč. Neexistuje. Úředně prohlášen za mrtvého byl před pěti lety, nicméně jisté indicie naznačují tomu, že prostě udělal tlustou čáru za dosavadním životem.

namor
Stálý přispěvovatel

Příspěvek od namor » 04 bře 2011 09:58

A co Vám vadí na systému, že pokud neznám datum úmrtí, tak do kolonky napíši "?"
Pokud vím že dotyčný žije, mám zaškrtnuto "žije", políčku pro datum zůstává prázdné a pokud tuto informaci nemám napíši otazník. Ve vykreslení to vypadá rozhodně lépe, než nějaké vyjádření pocitu. A do statistik se to nepromítne, neboť nejsou data úplná.

Vladimír Vojta

Příspěvek od Vladimír Vojta » 04 bře 2011 10:31

namor píše:A co Vám vadí na systému, že pokud neznám datum úmrtí, tak do kolonky napíši "?"
Pokud vím že dotyčný žije, mám zaškrtnuto "žije", políčku pro datum zůstává prázdné a pokud tuto informaci nemám napíši otazník. Ve vykreslení to vypadá rozhodně lépe, než nějaké vyjádření pocitu. A do statistik se to nepromítne, neboť nejsou data úplná.
Tohle je hezké řešení a i elegantní. :-)
Jen mi je líto, že mě nikdy nenapadlo, že do data umrtí lze úspěšně napsat otazník. :sad

pripluv
Častý návstěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pripluv » 04 bře 2011 14:09

namor píše:A co Vám vadí na systému, že pokud neznám datum úmrtí, tak do kolonky napíši "?"
Jde o to, že spíš než datum úmrtí vlastně vůbec neví, jestli je mrtev nebo ne. Proto ta poznámečka, že byl za mrtvého prohlášen (i když je fakt, že tím pádem je oficiálně mrtvý).
Otazník v tomto případě asi bude nejelegantnější řešení.
Jinak bychom se mohli plácat i s bezvěstnými (což zpravidla předesílá úřední prohlášení za mrtvého).

Nethar
Autor programu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 04 bře 2011 15:15

To je právě problém trochu toho otazníčku - asi to je na každém, ale já osobně beru otazník jako: Nevím, kdy zemřel. Nikoliv jako: Nevím, jestli vůbec zemřel.

Vladimír Vojta

Příspěvek od Vladimír Vojta » 04 bře 2011 18:19

No a co to řešit takhle:
  • zaškrtnuto, že zemřel a otazník -> nevím kdy zemřel
  • nezaškrtnuto, že zemřel a otazník -> nevím jestli zemřel

pripluv
Častý návstěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pripluv » 04 bře 2011 18:51

Když nezaškrtnu smrt (resp. neodškrtnu, že žije), tak mi tam to okno vůbec nenaskočí, ne?

Nethar
Autor programu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 04 bře 2011 21:00

Přesně tak, údaje o úmrtí se nezobrazují u žijící osoby. Ale tak, kdybych byl hodnej programátor, tak tam opravdu udělám - žije/nežije/neznámé.

pripluv
Častý návstěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pripluv » 05 bře 2011 12:27

Nethar píše:žije/nežije/neznámé
A to je výzva :mrgreen:

S tím, že defaultně by u nových vkládaných mohlo být to neznámé. To si už ale asi vymýšlím….

Odpovědět