Fotky - vyber hlavy

Návrhy na vylepšení: co se má změnit, odstranit, doplnit, apod.
Nethar
Autor programu
Kontaktovat uživatele:

Fotky - vyber hlavy

Příspěvek od Nethar » 04 bře 2011 15:17

V Ancestry 2 mám v plánu na základě požadavků možnost naklikat si na fotkách jednotlivé vyfocené osoby. Kliknete na dané místo fotky - zvolíte, že to je Franta. Kliknete o kousek vedle - Lojza, atd. Při té příležitosti mě napadlo zrušit úplně současné "hlavy", zobrazované na kartě zakládní údaje. Respektive tuto hlavu zobrazovat, ale pouze jako výřez z nějaké "normální" fotky dané osoby. Vyberete její podobiznu na fotce, poupravíte velikost výřezu, použijete jako primární fotku osoby. Žádné speciální "hlava" fotky už by tedy nebyly. Co vy na to?

A jak už to tak tady bývá ve zvyku: Možná už se to tu řešilo :anim61

Dain

Re: Fotky - vyber hlavy

Příspěvek od Dain » 04 bře 2011 15:43

Já jsem rozhodně pro. Ale to už jsem ti říkal. Jen si zapomněl napsat, že bys jakoby vybíral ze seznamu malých hlav, které by byly vyřezány ze všech fotek, kde by se daná osoba objevila. Nebo tak nějak si to říkal. Že by si člověk snadno a rychle vybral, kterou z hlav chce mít jako tu hlavní :)

Vladimír Vojta

Příspěvek od Vladimír Vojta » 04 bře 2011 18:11

Osobně se mi, Nethare, zrušení hlav moc nelíbí. U novějších fotek to až zas tak nevadí, tady jsou dostupné portrétovky (pasové a nebo občankové),ale dříve se fotky dělaly malé a v podstatě vždy to byla fotografie celé postavy. A právě u těch starých fotek jsem "hlavu" dělal tak, že jsem ji scanoval na podstatně vyšší rozlišení, než celou fotku, právě abych získal přijatelnou "hlavu". Toť můj názor.
Uvidíme co na to ostatní.

Na druhou stranu, naklikání a pojmenování osob na skupinových fotkách je moc dobrý nápad. Kdysi jsem o něm psal, ale tenkrát jsi to zamítl, že nevíš jak na to. Jsem rád, že jsi na to, během těch let, přišel. :-)

pripluv
Častý návstěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pripluv » 04 bře 2011 18:55

Jsem pro zachování stávajících hlav. Jak se už psalo výše, staré fotky skenuji na vyšší rozlišení, v PS ořežu, upravím kontrast, jas apod. I když ukládám upravené fotky, tak jen výřez hlavy se po úpravě chová barevnostně jinak.

Ale označování hlav je fajn nápad.

č.m.

Příspěvek od č.m. » 04 bře 2011 19:10

Pánové a co vám brání si přidat k osobě portrétní fotku a upravit výřez, zobrazovaný jako hlava tak, že se fotka bude zobrazovat celá?
U jiných, novějších osob se portréty můžou začít dělat třeba ze skupinových fotek.
Jestli se s tím Netharovi chce dělat a už ví jak na to jsem velmi pro. Nevidím důvod, proč uzavírat tuto cestu.
Spíš by mi dělala starost zpětná kompatibilita. Nebo použít výše zmíněný postup?

f.demjan
Častý návstěvník

Příspěvek od f.demjan » 04 bře 2011 19:15

Ja sa prihováram za ponechanie hláv aj z dôvodu možných úprav, ale myšlienka je zaujímavá. Nechal by som to dozrieť.

flukas

Příspěvek od flukas » 04 bře 2011 19:17

I když se mi to na první pohled nezdálo jako dobrý nápad tak bych nakonec byl taky pro - fotka jako fotka a nahrát jen fotku hlavy a dotyčnou osobu na ní orámečkovat je stejně funkční a čistější.
poznámka: Kliknutí nebude stačit bez softwaru na rozpoznávání obličejů, protože na každé fotce zabírá hlava jiný počet pixelů. takže se po kliknutí na nos bude muset myška držet a vymezit rámeček kolem hlavy...
na kartě osoby by pak pod fotkou mohly být šipečky na výběr fotky ze všech hlav.

Karel
Uživatel

Příspěvek od Karel » 04 bře 2011 19:21

Jsem pro stávající způsob "hlav", protože se jedná vždy o speciálně upravenou fotku (ořez, barevnost atd.). Soubory nejsou nijak velké. Spíše bych uvítal ještě rozšíření, abych mohl mít u osoby více hlav (kolem 3-5) v různém věku, přičmž by se zobrazovala jen jedna, mohl bych v nich nějak listovat a věk by se zobrazoval (abych nemusel do každé fotky ještě tento údaj přidávat).

č.m.

Příspěvek od č.m. » 04 bře 2011 20:01

flukas píše:Kliknutí nebude stačit bez softwaru na rozpoznávání obličejů...
A proč? Jestli se někam bude zaznamenávat jméno fotky, jméno osoby, levý horní a pravý dolní roh, který jste nějakým způsobem ukázal (vyříznul z fotky), nebude potřeba žádný rozpoznávací soft.

Nethar
Autor programu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 04 bře 2011 21:08

Diskutujte dále, já pak něco vyberu :-) Jenom doplním, že po vložení hlavy Ancestry upravuje velikost na tuším že 150x200.
Zatím se mi zamlouvá možnost vložit si fotku hlavy (ve vyšším rozlišení třeba) jako normální fotku a použít ji zároveň i jako "hlavu". Tedy onen rámečkovací výběr bude přes celou fotku. Tím by vám neměla ubýt žádná funkcionalita. Naopak běžnému uživateli navrhované řešení vybírání ze stávajících bude vyhovovat možná více - protože pro člověka neznalého složitější práce na PC (a opět opakuji, že to je drtivé procento uživatelů Ancestry, nikdo se prosím neuražte, ale třeba starší lidé s oblibou Ancestry používají a mají třeba problém i s rozbalením ZIP archívu, když se to samo teď neinstaluje) je jednodušší vložit celou fotku a kliknout kdesi na hlavu, než že by si skenoval, ořezával, nastavoval kontrasty, apod. v nějakém dalším softwaru. No nevím... diskuze otevřená, hrňte argumenty pro a proti ;-) Ale ve zjednodušeném případě by to vlastně znamenalo jenom že fotka hlavy se bude zároveň objevovat i mezi ostatními fotkami dané osoby.

č.m.

Příspěvek od č.m. » 04 bře 2011 22:14

Nethar píše: .... fotka hlavy se bude zároveň objevovat i mezi ostatními fotkami dané osoby.
A to si myslím, že by nikomu a ničemu nemělo vadit.(snad při generování stránek s fotkama?)

Za úvahu možná stojí možnost zabudování nějakého nástroje, který by uměl obsluhovat více hlav k jedné osobě. Není mi ale jasné, jak by měl fungovat.

Já se ale přikláním k výběru jednoho, pokud možno toho nejcharakterističtějšího portrétu, s tím, že ostatní portréty budou ve fotkách.

flukas

Příspěvek od flukas » 05 bře 2011 02:20

č.m. píše:A proč? Jestli se někam bude zaznamenávat jméno fotky, jméno osoby, levý horní a pravý dolní roh, který jste nějakým způsobem ukázal (vyříznul z fotky), nebude potřeba žádný rozpoznávací soft.
Myslel jsem to tak, že se kromě pozice hlavy bude muset označit i její velikost - jestli to budou dvě kliknutí do rohů, tažení z rohu do rohu, tažení ze středu do rohu (můj návrh), tažení s modifikátorem (Ctrl - ze středu jinak z rohu, Shift - čtverec místo obdélníku) je celkem jedno.

Více hlav - kdyby hlava byla jako normální fotka mohlo by jich asi být hodně. Ty šipky na kartě osoby byl můj návrh na nástroje na obsluhu více hlav (listování) - přepínalo by se mezi všemi označenými hlavami, každý by si vybral, která by se zobrazila. Funkce zůstanou, celkově se to zjednoduší - samá pozitiva.
Na zobrazování věku na fotce nemám názor :)

duros
Stálý přispěvovatel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od duros » 05 bře 2011 07:22

A teraz hlas starej konzervy;-)
Mne uplne vyhovuje to, co existuje v Ancestry doteraz. Hlavy si pracne zhanam, fotim sam, resp. v najhorsich pripadoch vyrezavam. Ako hlavu pouzivam najnovsiu fotku, resp. jednu z poslednych, ostatne ma osoba priradene vo fotografiach s datovanim.
Cele toto mi pripada ako "blbuvzdorne" riesenia pre Americanov a mam obavu, ze len zbytocne nabobtna softver (vid ine softvery s "pridanymi" fciami).
A teraz este trochu paranoje - cele tagovanie, ako na FB, mi neskutocne lezie na nervy a ked som dnes este precital tento clanok a diskusiu pod nim, tak mam uz vazne toho po krk.
Tot moj nazor, nemusite s nim suhlasit;-)

č.m.

Příspěvek od č.m. » 05 bře 2011 11:09

duros píše:Ako hlavu pouzivam najnovsiu fotku, resp. jednu z poslednych, ostatne ma osoba priradene vo fotografiach s datovanim.
Ano, to je jeden možný způsob. Někdo může mít jiný. Třeba když bude jeden obličej na více fotkách, tak se dá vybrat ten nejlepší. A není mi jasné, proč by mělo vadit mít přiřazen mezi fotkami osoby i její portrét, který je použitý v hlavách.
V těch fotkách ho můžete mít i ve větším rozlišení než jenom malou hlavičku (150x200? pixlů).
Jediný "problém", který zde vidím je, že by program musel každý obrázek hlavy při zobrazení přepočítat na správnou velikost, což by možná mohlo zdržovat.
duros píše: Cele toto mi pripada ako "blbuvzdorne" riesenia pre Americanov a mam obavu, ze len zbytocne nabobtna softver
V této diskusi se angažuji protože mi nevyhovuje stávající práce s přiřazováním fotek. Toto by ulehčilo přiřazování skupinových fotek více lidem. (Nyní se musíte nastavovat do konkrétní osoby a teprv přiřazujete fotku, takže při svatební fotce se postupně nastavujete do 30 lidí a přiřazujete tu, konkrétní fotku 30 lidem)
Nový způsob by to velmi zjednodušil.
duros píše:(vid ine softvery s "pridanymi" fciami).
Tady jde hlavně o to, aby ty přidané funkce program příliš nezpomalily a neznepřehlednily. Tady se mi zdá, že jdeme směrem ke zjednodušení práce.

Jan
Odborník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 05 bře 2011 12:18

Pravdu má DUROS, všichni zapomínáte na to, že data můžete použít prostřednictvím GED souboru i v jiných aplikacích. Jediný schůdný systém odkazů na fotografie osob je konkrétní osoba, konkrétní portrét. Pokud toto nedodržíte poztrácíte při exportech vazby a portréty programy nenajdou. Ukázkou komplikací s přiřazenými portréty je FTB, tam dojde při importu GED souboru k tomu, že už vůbec nezjistíte který portrét ke které osobě patří. Pokud si vypracujete systém jak snímky u osob nazvat, pak nemám problém změnit konkrétní snímek pouhým překopírováním, bez práce s programem. Pokud máte zájem jak to vypadá, podívejte se na mou webovou stránku, snímky osob nemají stejnou velikost a přesto to nevadí. V Mediích jsou navíc snímky z matrik připojené ke konkrétní událostí (*, oo a +).

flukas

Příspěvek od flukas » 05 bře 2011 14:15

@Jan: Když je na fotce označena konkrétní osoba, tak z toho přece vyplývá jednoznačná vazba osoby na fotku. (Nakonec z toho vyjde relace n:n, ale stejně jde vytvořit odkazy od osoby na fotku), takže v tom bych problém neviděl.
Připojování obrázků (naskenovaných dokumentů) k osobám by se tagováním taky dalo zvládnout a stejně tak připojování k událostem.
Záměna fotek mimo program by samozřejmě označení rozbila, ale to bych jako zásadní problém neviděl...

Nethar
Autor programu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 05 bře 2011 15:46

V tom bych také neviděl problém - k dané osobě můžete přiřadit kolik chcete fotek, každá je identifikovaná svojí cestou na disku (čili jak říká Jan, může si ji vyměnit za jinou se stejným jménem bez práce s programem).
A každá fotka na disku může být naopak vložena k více osobám (které buď jen tak vyberete ze seznamu, nebo naklikáte v Ancestry klikáním na obličeje).
Systém v názvech souborů si může každý dělat jaký chce. Každopádně to už odbočujeme trochu jinam, tohle je myslím dostatečně vyřešené nebo se o tom budeme ještě bavit v jiném vláknu. Teď jde čistě jenom o to, jestli má nějaký smysl vytvářet nějakou zvláštní kategorii "hlav" (GED nic takového také nemá) nebo mít prostě fotky a jednu z nich (či její výřez) si vybrat jako primární pro danou osobu na hlavní kartu, do zobrazení stromů, HTML exportu, apod.
Rychlost by neměla být problém, po otevření rodokmenu může Ancestry třeba převést každou fotku jenom jednou, pak si to v daném běhu programu už pamatovat nebo něco takového.

č.m.

Příspěvek od č.m. » 05 bře 2011 17:53

Nethar píše:(GED nic takového také nemá) nebo mít prostě fotky a jednu z nich (či její výřez) si vybrat jako primární pro danou osobu na hlavní kartu, do zobrazení stromů, HTML exportu, apod.
Řekl bych, že jde o to, jestli jde zaznamenat do GED, že na fotce fotka.jpg od bodu x1y1 do bodu x2y2 je portrét aktuální osoby. Jestliže toto není možné, jsme na začátku a celá idea označování obličejů je legálně neproveditelná a nelze jinak, než vytvářet sólo soubory hlav.

Rozlišení souboru při tom bych měl radši co největší kvůli další práci (grafické výstupy), případně možným exportům.

Program by si obrázky upravoval k zobrazení. A je technická věc, jestli by na začátku vytvořil v tempu malé hlavy všech karet nebo by během práce vytvářel malou hlavičku aktuální osoby.
Řekl bych, že první možnost bude hodně zpomalovat načítání. Druhá bude snesitelnější při načítání, ale bude zpomalovat editaci a přeskakování na novou osobu.

flukas

Příspěvek od flukas » 05 bře 2011 18:59

Standardem GED by se měl řídit výstup při exportu, vnitřní běh programu by snad nemusel...
I pokud má GED vazbu osob jen na fotku jako celek tak to neznamená, že Ancestry nemůže mít informací víc. Při exportu se část informací ztratí (nebo dá do poznámky) a při importu se označení osob umístí někam do rohu. Vazba na fotky zůstane, tagování bude dobrovolné.
Sólo soubory hlav by se mohly vytvořit jakoby skrytě z existujících souborů (jsou malé tak by mohly být i součástí souboru rodokmenu) a při exportu by se daly použít taky.

DaV
Častý návstěvník

Příspěvek od DaV » 05 bře 2011 20:05

ja se primlouvam za zachovani fotek s hlavou, i kdyz se mi libi i ten napad s identifikaci osob na spolecnych fotkach. Hlavne kvuli exportu v A2HTML. nejak nevim jak by si poradil s definovanym vyrezem.

a co udelat moznost prochazeni prirazenych fotek tlacitky u obrazku, primo na hlavni strance osoby? pokud tam bude moznost zaskrtnout tu hlavni, vyresi se jak export, tak zminovana moznost vyberu z nekolika portretu. vlastne se ta moznost rozsiri na vsechny prirazene fotky. jen nevim jak do toho zakomponovat tu funkcionalitu s vyrezy, ale vas uz neco urcite napadne:)

DMU
Odborník

Příspěvek od DMU » 06 bře 2011 00:06

Označování hlav, jako to dělá třeba Picasa mě nenadchlo, ale proč ne. Jen myslím, že by to mohla být jedna z třešniček, až se bude A2 dokončovat.

Co se týče více hlav, to je dobrý nápad. Měnily by se buď kliknutím na fotku, nebo tlačítky vedle (podél portrétu). Aby se nakopíroval portrét do fotek, taky proč ne.

Ale aby se udělal výřez z fotky uložené ve fotkách a ... :sad20 (důvody viz výše)

Nethar
Autor programu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 07 bře 2011 10:07

OK, výřez tedy ne, hlava bude kompletní fotka, tak, jak byla vložená (možná zmenšená samozřejmě, aby se vešla na danou kartu). Ale už to nebude nějaká speciální fotka, bude to v Ancestry prostě jedna ze všech fotek osoby, která je označená jako primární. Klikání na hlavy na dané fotce a označování, kde kdo je, je k tomuto tedy nezávislá další funkcionalita.

č.m.

Příspěvek od č.m. » 07 bře 2011 22:13

Nethar píše:OK, výřez tedy ne, hlava bude kompletní fotka, tak, jak byla vložená (možná zmenšená samozřejmě, aby se vešla na danou kartu). Ale už to nebude nějaká speciální fotka, bude to v Ancestry prostě jedna ze všech fotek osoby, která je označená jako primární. Klikání na hlavy na dané fotce a označování, kde kdo je, je k tomuto tedy nezávislá další funkcionalita.
Já bych spíš myslel, aby proces vytvoření portrétu mohl být tímto způsobem:
Mám fotku (portrétní nebo skupinovou), klepnu na střed obličeje, vyberu ze seznamu, že je to Lojza a provedu výřez - hlavu na kartu (asi by mohl být předdefinovaný poměr stran výřezu tak, jak je na základní kartě osoby). Vybraný výřez se zkopíruje do nového souboru a připraví se do nabídky k vybrání jako portrét osoby. Fotka, ze které jsem portrét vybral se přiřadí mezi fotky vybrané osoby.

Pokud to bude portrét té osoby jediný, nastaví se jako primární fotka. Pokud ne, označí se na kartě u portrétu nějaká značka nebo se aktivuje tlačítko, že lze vybírat i z jiných portrétů stejné osoby.
Bude asi potřeba dodělat nějaký nástroj pro vybrání portrétu z několika (asi by měl nabízet pouze fotky dané osoby).
Generované portréty by mohly být pojmenované třeba následujícím způsobem, ať se dají jednoduše filtrovat: id_Rodné příjmení_jméno_číslo.přípona

flukas

Příspěvek od flukas » 08 bře 2011 00:51

Taky bych byl pro variantu, kterou tady nakonec shrnul č.m. :)

pripluv
Častý návstěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pripluv » 08 bře 2011 06:39

Nethar píše:…už to nebude nějaká speciální fotka, bude to v Ancestry prostě jedna ze všech fotek osoby, která je označená jako primární…
Takže "nová hlava" bude muset být vložená mezi fotkami?
Jsem si to zavedl tak, že hlavy už rovnou upravuju na 150×200px v 72 dpi, většinou jde o výřezy (občas ze svatebčanů, kde je mnoho lidí a výřez je proto akorát tak na danou velikost – jinou fotku zpravidla k dispozici nemám) a vyhovuje mi, že takto upravená fotka není nikde k dispozici ve "fotoalbu" osoby. Nejen pro svoji velikost, ale i proto, že u osob, kde mám k dispozici jen jednu fotku budu mít tím pádem fotku a výřez. Ne že by to nešlo ustát, ale nejspokojenější jsem s verzí, jak to je teď v A1.

Odpovědět