Zákon na ochranu osobních údajů

Zde můžete psát případné návrhy na vylepšení generátoru.

Moderátor:sirsi

Odpovědět
Ing. Lubomír Nový
Stálý přispěvovatel
Kontaktovat uživatele:
Zákon na ochranu osobních údajů

Příspěvek od Ing. Lubomír Nový » 13 úno 2009 20:05

Chci se zeptat, jak máte řešenu problematiku zákona na ochranu osobních údajů po vygenerování HTML stránek

Vygeneruji-li "HTML stránky rodokmenu" "nejvyšší stupeň soukromí - jen jméno"

U nežijících se zobrazí vše...
U zemřelých před více jak 30 lety OK
Co když někdo zemřel nedávno? Neporušujeme celým zobrazením dat (příčina úmrtí, bydliště...) zákon 101/2000 Sb.?

U žijících se zobrazí jen "jméno" - to ale není pravda, v grafickém zobrazení se zobrazí i rok narození a zobrazí se prakticky kompletní přehled o svatbě.

Nevím co na to zákon... zda jméno a příjmení nepodléhá zákonu... zda rok narození nepodléhá zákonu... zda údaje o svatbě nepodléhají zákonu..

Nemáte na to nějakou expertízu?

Já jsem si zatím o názor napsal na úřad pro ochranu osobních údajů, resumé kdyžtak sem dopíšu...

Pokud by to se zákonem nesedělo, bylo by rozumné novou verzi v souladu se zákonem ošetřit...

Nethar
Autor programu
Kontaktovat uživatele:

Re: Zákon na ochranu osobních údajů

Příspěvek od Nethar » 13 úno 2009 20:11

Generování stránek pro vaši potřebu v rozporu se zákonem určitě není, ten můžete porušit až když data umístíte na internet ;-) Teď žertuji, generování by to asi mělo řešit - osobně si nemyslím, že zveřejnit jméno a datum narození nežijícíh je nějaké porušení ochrany osobních údajů, každopádně nejsem odborník. Diskuzi přesouvám do sekce k širšímu, který má teď HTML na starosti ;-)

Ing. Lubomír Nový
Stálý přispěvovatel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ing. Lubomír Nový » 13 úno 2009 20:19

OK, teď s tím začímám mít problémy, tak mě zajímá ofiko stanovisko....obzvlášť co je citlivý osobní údaj u žijících...

sirsi
Autor HTML exportu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirsi » 13 úno 2009 20:24

Nový generátor, který bude součástí chystané verze Ancestru 1.0.21 již u žijících osob nezobrazuje datum narození ani data svatby (je-li nastaven nejvyšší stupeň soukromí) ani v grafickém stromečku ani nikde jinde.
V případě, že by podléhaly zákonu i údaje krátce zemřelých, můžu dodělat nějaké nastavení od jaké doby po úmrtí považovat osoby za "skutečně mrtvé" = tedy zobrazit jim všechny údaje.

Možná by to bylo vhodné udělat to tam v každém případě, člověk, který to generuje by si zvolil počet let a osobám, které zemřeli do té doby by se data skryla stejně jako živým...

Nethar
Autor programu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 13 úno 2009 20:28

Ano, to by asi bylo nejlepší naprosto volitelně, ono spíše záleží na domluvě mezi příbuznými, jestli jim to vadí nebo ne. Nevím, jestli osobní údaj je fotografie, ale někomu by to třeba vadilo narozdíl od zveřejnění kompletní adresy a rodného čísla :-) Ono program může generovat cokoliv, ale nakonec záleží na vlastníkovi stránek, v jaké formě je zveřejní, to je jeho zodpovědnost. Jak přesně mluví zákon já osobně bohužel nevím, ale pro úplnost... mělo by to být zde: http://www.oou.cz/index.php?file=person ... _zakon_101

Ing. Lubomír Nový
Stálý přispěvovatel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ing. Lubomír Nový » 13 úno 2009 20:33

Díky za názory, i za to vylepšení do "21" verze... Bohužel některým příbuzným to vadí, tak jsem požádál e-mailem UOOU a ČGHSP (www.genealogie.cz) o názor... odpovědi sem překopíruju...

Nethar
Autor programu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 13 úno 2009 20:34

Ing. Lubomír Nový píše:Díky za názory, i za to vylepšení do "21" verze... Bohužel některým příbuzným to vadí, tak jsem požádál e-mailem UOOU a ČGHSP (http://www.genealogie.cz) o názor... odpovědi sem překopíruju...
Děkujeme, jsem zvědav.

Ing. Lubomír Nový
Stálý přispěvovatel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ing. Lubomír Nový » 19 úno 2009 16:23

Přesílám odpověď z UOOU:

ÚŘAD PRO OCHRANU OSOBNÍCH ÚDAJŮ
Pplk. Sochora 27, 170 00 Praha 7
Telefon: 234 665 111, Fax: 234 665 444

novy.kopisty@atlas.cz
Vážený pan
Lubomír Nový

Praha 19. února 2009
VER - 0959/09 - 2/HEJ

Vážený pane,

k Vašemu dotazu, obdrženému dne 16. února 2009, Vám sdělujeme, že zákon č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o ochraně osobních údajů„), se podle ustanovení § 3 odst. 3 nevztahuje na zpracování osobních údajů, které provádí fyzická osoba výlučně pro osobní potřebu. Zveřejňování rodokmenu na internetu už může být posouzeno jako překročení podmínek pro tuto výjimku. Osoba, která takto zpracovává osobní údaje v datovém souboru, kterým rodokmen zveřejňovaný na internetu za účelem jeho doplňování o další údaje je, se tak dostává do postavení správce osobních údajů se všemi povinnostmi ze zákona o ochraně osobních údajů vyplývajícími.

Povinnost získat souhlas subjektu údajů je zákonem o ochraně osobních údajů vztažena toliko k žijícím osobám, nikoli k blízkým osobám osob zemřelých. Uvedení osobních údajů zemřelých osob ve zveřejňovaném rodokmenu bez souhlasu blízkých osob zemřelých proto není porušením zákona o ochraně osobních údajů. Blízkým osobám zemřelých však přísluší uplatňovat právo na ochranu jejich osobnosti podle § 15 občanského zákoníku.

Pokud jde o údaje o žijících osobách, je k jejich zveřejňování v rodokmenu třeba získat jejich souhlas. I údaje v rozsahu: jméno, příjmení, jsou údaji o určeném a určitelném subjektu údajů, které vzhledem k rodinným vazbám v rodokmenu uváděným, mohou být v některých případech posouzeny i jako citlivé údaje ve smyslu § 4 písm. b) zákona o ochraně osobních údajů, vypovídající o národnostním nebo etnickém původu subjektu údajů, zejména pokud jde o národnostní nebo etnické menšiny. Neoprávněné zveřejňování osobních údajů v rozporu s článkem 10 Listiny základních práv a svobod může být předmětem žaloby na ochranu osobnosti podle občanského zákoníku.

S pozdravem

Mgr. Ladislav Hejlík v. r.
vedoucí oddělení stížností a konzultací

sirsi
Autor HTML exportu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirsi » 19 úno 2009 16:52

Moc díky za přeposlání názoru odborníka. Takže, jestli dobře chápu, tak od žijících bych měl mít souhlas, u nežijících si můžu vystavit co chci, dokud se neozvou jejich blízcí s tím, že si to nepřejí.
Asi dám o tom nějakou zmíňku do manuálu k programu (který ještě neexistuje a do kterého se mi vůbec nechce Obrázek ) ať se o tom dozví i uživatelé nečtoucí toto fórum. Možná by stálo za úvahu to zobrazit jako vyskakovací okno při úplně prvním použití Ancestry2html (potom už by to dále neotravovalo).

pernik

Příspěvek od pernik » 19 úno 2009 16:56

No alespoň víme na čem jsme :confused .Navrhoval bych přidání kolonky "souhlasil s uveřejněním osobních údajů" nebo tak nějak :oops: . Jsem zvědavý na další vývoj diskuse ;-)

sirsi
Autor HTML exportu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirsi » 19 úno 2009 17:01

Možná by stačila nějaká hláška na úvodní stránce vygenerovaného rodokmenu. Něco ve smyslu: "Žijící osoby obsažené v tomto rodokmenu souhlasili se zobrazením svých osobních údajů.". Ať už si to autor rodokmenu zařídí jak chce, je to jeho risk, jestliže souhlas nemá.

Ing. Lubomír Nový
Stálý přispěvovatel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ing. Lubomír Nový » 19 úno 2009 18:35

sirsi píše:Možná by stačila nějaká hláška na úvodní stránce vygenerovaného rodokmenu. Něco ve smyslu: "Žijící osoby obsažené v tomto rodokmenu souhlasili se zobrazením svých osobních údajů.". Ať už si to autor rodokmenu zařídí jak chce, je to jeho risk, jestliže souhlas nemá.
To je dost nemožný. Já mám momentálně 992 osob v rodokmenu, z toho 191 (asi) stále žijících...

Já pracuji jako finanční konzultant, každý klient mi potvrzuje souhlas s užitím jeho osobních údajů. Klient, který chce, abych se mu staral o jeho finance.

Ale aby mi 191 osob z rodokmenu (z toho cca 1/2 jsem v životě neviděl, a další polovina jsou mladší 18 let) mi písemně potvrzovala povolení použít jeho jméno v html verzi v rodokmenu, mi přijde nesmyslný.

Spíš bych navrhoval udělat u žijících osob jakési zaškrtávání s názvem "nepovoleno", což by pak udělalo to, že by při generování html verze (až už plné, nebo maximálně chráněné) u osoby vygenerovalo jen její monogram, kdy po kliknutí na jejím jménu by se objevila zvláštní html stránka s textem "Uvedená osoba neudělila souhlas s použitím svých údajů (jména), máte-li zájem o kontakt se obraťte na autora rodokmenu: Jméno Příjmení, Telefon, Email, ICQ, Skype autora...." :happy45

Takže můj návrh je udělat verzi "21" tak, že pokud zaškrtnu maximální soukromí, vygeneruje se u žijícch jen jméno a příjmení (asi jak rodné, tak u žen vyvdané), ve stromečcích jen jméno, v přehledu osob jen jméno, u svateb jen jména, bez dat (ani rok). :anim10

U nežijících vše (ale beru i Váš návrh, označit, jak dlouho od úmrtí se osobní údaje dají komplet použít - viz etnické a náboženské údaje, taky i způsob úmrtí - pohlavní choroba a sebevražda je taky citlivý....)

Pokud se pak někdo ozve, že se mu to nelíbí - mě třeba nadává žijící učitel (to není povolání, to je lékařská diagnóza :character74 ), tak by se ihned u jeho jména pohotovostně zašktnulo to "nepovoleno" a ihned znova vygenerovala nová html stránka rodokmenu, a u něj jen ta ostudná html stránka. V přehledu osob pak by byl jen monogram. Příbuzní by pak stejně věděli o koho jde a onen by byl pak za blba do doby, než by použití jména znovu povolil.

To by platilo i u plné html verze, v případě zaškrtnutí "nepovoleno" by vyjela jen ta infostránka. A u přehledu osob, fakt jen ten monogram
:anim34

Snad si zbytečně nevymýšlím, já to vidím jako reálnou verzi, co Vy na to? :confused

sirsi
Autor HTML exportu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirsi » 19 úno 2009 18:44

Pokud Nethar dodělá u každé osoby to zaškrtávátko, pak nemám problém tuto funkcionalitu dodělat i do generátoru. Samozřejmě by to bylo nějak nastavitelné, to by bylo potom na další diskuzi... Mám ale pocit že to určitě nebude v nejbližší verzi 21. Přeci jen do konce února zbývá jen 9 dní...

Ing. Lubomír Nový
Stálý přispěvovatel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ing. Lubomír Nový » 19 úno 2009 18:57

sirsi píše:Pokud Nethar dodělá u každé osoby to zaškrtávátko, pak nemám problém tuto funkcionalitu dodělat i do generátoru. Samozřejmě by to bylo nějak nastavitelné, to by bylo potom na další diskuzi... Mám ale pocit že to určitě nebude v nejbližší verzi 21. Přeci jen do konce února zbývá jen 9 dní...
Škoda..., no já si teda zatím stáhnu tu "21". Sliboval jste, že v maximálním soukromí bude u žijících jen to jméno (i bez roku narození) a to i ve stromečku, a svatby taky omezené, bez dat. Bude tomu tak? A bude zde i vyvdané příjmení (např. Marie Nováková, roz. Novotná)?

Pak bych zkusil znova vygenerovat tu novou html verzi a když by se to tomu blbovi nelíbilo,tak bych jej vymazal (teď má smazány své stránky, stránky jeho rodiny, a stránku jeho svatby, takže po kliknutí na jeho jménu vyskakuje že stránka neexituje)

Ale díky za Váš přístup....

sirsi
Autor HTML exportu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirsi » 19 úno 2009 19:10

Nová verze generátoru poskytuje mnoho možností nastavení soukromí (viz obrázek)

Obrázek

U každé položky lze nastavit zda skrýt pro každého, pouze pro žijící, nebo zobrazit vždy - tedy lze nechat zobrazené pouze jméno a rodné příjmení (zatím nelze zobrazit zároveň i posvatební příjmení, ale půjde to v některé z dalších aktualizací programu).

Ing. Lubomír Nový
Stálý přispěvovatel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ing. Lubomír Nový » 19 úno 2009 19:21

To vypadá dobře....... už se těším.....

sirsi
Autor HTML exportu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirsi » 19 úno 2009 19:41

Pokud by se vám nechtělo čekat, tak tento modul jde stáhnou i samostatně na http://sirsi.wz.cz/ancestry2html.php#download. Pracuje to jako samostatný program, jen zvolíte cestu k rod souboru. K běhu vyžaduje javu.

duros
Stálý přispěvovatel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od duros » 19 úno 2009 20:10

sirsi píše:....Takže, jestli dobře chápu, tak od žijících bych měl mít souhlas, u nežijících si můžu vystavit co chci, dokud se neozvou jejich blízcí s tím, že si to nepřejí.
....
Slovenskych uzivatelov si dovolim upozornit, ze podla Zákona č. 428/2002 Z. z. o ochrane osobných údajov, konkretne §7, ods. 9) Ak dotknutá osoba nežije, súhlas vyžadovaný podľa tohto zákona môže poskytnúť jej blízka osoba10). Súhlas nie je platný, ak čo len jedna blízka osoba písomne vyslovila nesúhlas.
10) je odkaz na § 116 Obcianskeho zakonnika, ktory ma nazov "Blízke osoby" a znie: Blízkou osobou je príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel; iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom sa pokladajú za osoby sebe navzájom blízke, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu.

Samotna konstrukcia zakona je velmi podobna ceskemu...a teraz ked som to prestudoval, mam take divne mrazenie, ze aj ked mam rodokmen pre pribuznych pod heslom, aj tak to nie je v poriadku...hmmm

Vladimír Vojta

Příspěvek od Vladimír Vojta » 19 úno 2009 23:14

Poněkud mi uniká co tady objevujete za Ameriku. :confused76
Někde v diskuzi jsem se zmiňoval, jak jsem tento problém řešil (automatické skrývání žijících osob), vytvořil jsem si skupinu, myslím, že se jmenuje HTML_NE, a tuto skupinu jsem přiřadil ke každé žiící osobě. Při generování rodokmenu tuto skupinu zakážu a je vymalováno. Žádná žijící osoba se mi v generovaném seznamu neobjeví.

A tam kde je potřeba, se o žijící osobě zmínit (např. nežijící otec měl jedno dítě stále žijící a druhé již zemřelo), tak u toho žijícího je napsáno "data osoby jsou skryta" - viz můj rodokmen, osoba Antonín Vojta(6), tam to je vidět.

sirsi
Autor HTML exportu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirsi » 20 úno 2009 05:10

Ano, máš naprostou pravdu, lze to vyřešit vytvořením skupiny osob. které nechci na webu zobrazovat (např skupinu "BEZ SOUHLASU"),, nějak mě to včera nenapadlo. Dík za radu řešení.

Nethar
Autor programu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 20 úno 2009 12:04

Jenom bych chtěl připomenout, že tato i různé jiné funkcionality, které nestihnu do konce února do Ancestry dodělat, můžou stále ještě být ve verzi 1.0.21... třeba jenom o pár dní či týdnů později... to, co vyjde na konci února se bude v dalších týdnech ještě nejenom opravovat, ale budou se tam i doplňovat různé nové drobnější funkce. Jak jsem říkal, koncem února počínaje se upouští od dosavadní praxe vycházení nové verze 1.O.X jednou za pár měsíců či let, a přechází se k častějším (samozřejmě taktéž drobnějším) vylepšením jednou za pár dní či týdnů 1.0.21.X. To znamená, že jakmile nějakou takovouto funkci (třeba tlačítko nesouhlasil s uveřejněním údajů) naprogramuji, hned vyjde na internetu nová verze ke stažení.

Ing. Lubomír Nový
Stálý přispěvovatel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ing. Lubomír Nový » 23 úno 2009 19:00

Já bych se držel mýho návrhu z 19.02.2009 18:35 . Pokud mě někdo napadne, že bez jeho souhlasu publikuju jeho údaje (i jméno a příjmení, nic víc), tak bych tam vyšvihnul tu html stránku že "uvedená osoba zakázala jakékoliv uvedení jejích údajů, včetně jejího jména a příjmení."
Já si myslím, že to takhle udělat stačí. Zákon je splněn, a pomatenej blbeček má ostudu... to by pak ani nesměly existovat telefonní seznamy.....

Ing. Lubomír Nový
Stálý přispěvovatel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ing. Lubomír Nový » 23 úno 2009 19:50

sirsi píše:Pokud by se vám nechtělo čekat, tak tento modul jde stáhnou i samostatně na http://sirsi.wz.cz/ancestry2html.php#download. Pracuje to jako samostatný program, jen zvolíte cestu k rod souboru. K běhu vyžaduje javu.
Tak jsem si to stáhnul.... vypadá to zajímavě, jen bych měl něco málo...
(Nešlo by ve jméně žen - nahoře - uvádět obě příjmení (Marie Nováková, roz. Novotná)?
U žijících u svateb - není známo kdy byl obřad - ono známo je, ale skryto, takže by bylo lepší "datum svatby se neuvádí"
U žijících u svateb - u rozvodů nefunguje ochrana dat - ačkoliv datum svatby "není známo" datum rozvodu je uveden bez omezení.
Hierarchický přehled má chybu. Označil jsem sebe za hlavní osobu, jsem sice podtržen ale jsem až v -10 generaci.... (mám 16 generací)

Jinak se mi to líbí a myslím, že ani zákon 101/2000 Sb. by s tím neměl nic zmoct (maximálně teda dodělat tu stránku, že osoba zakázala užití jejího jména a příjmení.....

Radim

Příspěvek od Radim » 17 kvě 2009 13:47

Můžeme mít jakýkoliv osobní názor na každého a jeho počítání ohledně své osoby, ale musíte vycházet ze zákona a pokud jej chcete dodržovat je zde několik základních věcí. Zde je část paragrafů, které snad odpoví na vaše otázky.

Zákon č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů (účinné znění)

101/2000 Sb.

ZÁKON
ze dne 4. dubna 2000

o ochraně osobních údajů a o změně některých zákonů

ve znění zákona č. 227/2000 Sb., zákona č. 177/2001 Sb., zákona č. 450/2001 Sb., zákona č. 107/2002 Sb., zákona č. 310/2002 Sb., zákona č. 517/2002 Sb., zákona č. 439/2004 Sb., zákona č. 480/2004 Sb., zákona č. 626/2004 Sb., zákona č. 413/2005 Sb., zákona č. 444/2005 Sb., zákona č. 109/2006 Sb., zákona č. 112/2006 Sb., zákona č. 342/2006 Sb. a zákona č. 170/2007 Sb.

HLAVA II

PRÁVA A POVINNOSTI PŘI ZPRACOVÁNÍ OSOBNÍCH ÚDAJŮ

§ 5

(2) Správce může zpracovávat osobní údaje pouze se souhlasem subjektu údajů. Bez tohoto souhlasu je může zpracovávat,

a podle tohota zákona je SPRÁVCEM podle

§ 4

Vymezení pojmů

) správcem každý subjekt, který určuje účel a prostředky zpracování osobních údajů, provádí zpracování a odpovídá za něj. Zpracováním osobních údajů může správce zmocnit nebo pověřit zpracovatele, pokud zvláštní zákon nestanoví jinak,

k) zpracovatelem každý subjekt, který na základě zvláštního zákona nebo pověření správcem zpracovává osobní údaje podle tohoto zákona,

a zveřejněním

l) zveřejněným osobním údajem osobní údaj zpřístupněný zejména hromadnými sdělovacími prostředky, jiným veřejným sdělením nebo jako součást veřejného seznamu,

Samozřejmě, že u zesnulých se dále musíme řídit i zákonem o archivnictví a další.

P tomu kdo se v předchozím článku odvolával na telefonní seznam mohu jen říci, že i v tomto případě je souhlas majitele stanice ve smluvních podmínkách.

Radim

Odpovědět