Rodné příjmení vs. posvatební

Zde můžete psát případné návrhy na vylepšení generátoru.

Moderátor:sirsi

Ing. Lubomír Nový
Stálý přispěvovatel
Kontaktovat uživatele:
Rodné příjmení vs. posvatební

Příspěvek od Ing. Lubomír Nový » 23 úno 2009 19:54

Ing. Lubomír Nový píše:
sirsi píše:Pokud by se vám nechtělo čekat, tak tento modul jde stáhnou i samostatně na http://sirsi.wz.cz/ancestry2html.php#download. Pracuje to jako samostatný program, jen zvolíte cestu k rod souboru. K běhu vyžaduje javu.
Tak jsem si to stáhnul.... vypadá to zajímavě, jen bych měl něco málo...
(Nešlo by ve jméně žen - nahoře - uvádět obě příjmení (Marie Nováková, roz. Novotná)?
U žijících u svateb - není známo kdy byl obřad - ono známo je, ale skryto, takže by bylo lepší "datum svatby se neuvádí"
U žijících u svateb - u rozvodů nefunguje ochrana dat - ačkoliv datum svatby "není známo" datum rozvodu je uveden bez omezení.
Hierarchický přehled má chybu. Označil jsem sebe za hlavní osobu, jsem sice podtržen ale jsem až v -10 generaci.... (mám 16 generací)

Jinak se mi to líbí a myslím, že ani zákon 101/2000 Sb. by s tím neměl nic zmoct (maximálně teda dodělat tu stránku, že osoba zakázala užití jejího jména a příjmení.....
Ještě doplněk... to dvojí příjmení v názvu osoby bych neomezoval jen na ženy... i chlapi mají občas jiné příjmení ajk rodné... např. v 16 století jej přejmenovali (mám takového předka)

sirsi
Autor HTML exportu
Kontaktovat uživatele:

Re: Rodné příjmení vs. posvatební

Příspěvek od sirsi » 24 úno 2009 17:15

Ing. Lubomír Nový píše: Tak jsem si to stáhnul.... vypadá to zajímavě, jen bych měl něco málo...
(Nešlo by ve jméně žen - nahoře - uvádět obě příjmení (Marie Nováková, roz. Novotná)?
U žijících u svateb - není známo kdy byl obřad - ono známo je, ale skryto, takže by bylo lepší "datum svatby se neuvádí"
U žijících u svateb - u rozvodů nefunguje ochrana dat - ačkoliv datum svatby "není známo" datum rozvodu je uveden bez omezení.
Hierarchický přehled má chybu. Označil jsem sebe za hlavní osobu, jsem sice podtržen ale jsem až v -10 generaci.... (mám 16 generací)

Jinak se mi to líbí a myslím, že ani zákon 101/2000 Sb. by s tím neměl nic zmoct (maximálně teda dodělat tu stránku, že osoba zakázala užití jejího jména a příjmení.....
1) Ve jméně nahoře - šlo by zobrazovat obě příjmení, ale posvatební bych dal třeba do závorky, nejdůležitější je rodné příjmení. Co na to ostatní?
2) to je správná připomínka, píšu si to do seznamu co musím udělat
3) to je velice dobrý postřeh, opraveno, bude v 1.3.4
4) Jaké číslo verze používáte? Vím že tahle chyba se ještě do nedávna vyskytovala ale ve verzi 1.3.3 už by měla být opravena

Jsem rád za nového testera, čím víc vás je tím víc chyb odhalíme, zajímavé že třeba těch rozvodů si nikdo doteď nevšimnul...

jiri.tupa

Příspěvek od jiri.tupa » 24 úno 2009 18:13

ad 1) Přikláněl bych se k návrhu p.Nového uvádět posvatební jako první a přidat přjmení rodné. Myslím, že takové označení je zavedené i v běžném životě.
Marie Nováková, roz. Novotná

sirsi
Autor HTML exportu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirsi » 24 úno 2009 18:20

Dobrá v nadpisu může být oboje v tomto tvaru, ale v buňkách apod, kde se to všechno nevejde bych preferoval "Jméno Rodné" + celé "Jméno Příjmení roz. Rodné" by mohlo být v bublině po najetí myší. Co vy na to?
Myslím že osoba je jednoznačně dána jménem a rodným příjmením (posvatební příjmení se může třeba několikrát změnit), protože jinak když napíšu Marie Novotná, tak nevím zda je svobodná a narodila se nějakému Novotnému, nebo vdaná a její první manžel byl Novotný, nebo 2. manžel atd.

Vladimír Vojta

Příspěvek od Vladimír Vojta » 24 úno 2009 22:04

V Čechách je zvykem uvádět příjmení žen získané svatbou, osobně bych se stavěl k Marii Nováková roz. Novotná, tzn. poslední příjmení získané svatbou + uvedené rodné jméno. Všechny moje tetičky, byly zděšeny, když jsem přinesl rodokmen s rodnými přijmeními.
Na druhou stranu "amerikánci" preferují tvar křestní jméno + rodné příjmení.
Osobně bych se stavěl pro český tvar záznamu, přece jen není přímým úmyslem mormonům vnucovat Ancestry, ale vytvořit program, který bude uživatelsky přítulný genealogům zemí koruny České. :-)

duros
Stálý přispěvovatel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od duros » 25 úno 2009 06:03

Tak neviem, nechcem sa hadat, ale podla mna je spravne, ak je zobrazene rodne priezvisko. Ak uz by sa to malo robit, som za to, aby bol volitelny sposob vyberu (vid teraz na karte "Rozsirene" zaskrtavacie policko - "Zobrazit rodne priezviska namiesto priezvisk").

namor
Stálý přispěvovatel

Příspěvek od namor » 25 úno 2009 14:59

sirsi píše:Myslím že osoba je jednoznačně dána jménem a rodným příjmením (posvatební příjmení se může třeba několikrát změnit), protože jinak když napíšu Marie Novotná, tak nevím zda je svobodná a narodila se nějakému Novotnému, nebo vdaná a její první manžel byl Novotný, nebo 2. manžel atd.
Také jsem toho názoru. Nevím čím mohly být Vladimírovy tetičky zděšeny, snad né jejich rodnými jmény?

Ono to i ve vykreslení vývodu divně vypadá, když se paní Vonásková narodila manželům Novákovým. A co teprve v rozrodu, když se každá vdaná dcera jmenuje jinak, než její svobodné sestřičky a bratříčkové.

Jan
Odborník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 25 úno 2009 16:32

Chtěl jsem dopsat komentář, ale proč, Duros, Namor a Sirsi to už napsali.
Pokud jde o české zvyklosti, ty neexistují. Jsou jen genealogické zvyklosti
a pravidla. Pokud pošlu graf podle "českých zvyklostí" tak si ten co mu ho
pošlu bude myslet, že jsem se zbláznil a to nejen v USA ale v celém světě.
Naposledy upravil(a) Jan dne 28 úno 2009 12:47, celkem upraveno 2 x.

flukas

Příspěvek od flukas » 25 úno 2009 17:51

To, že se někdy jmenovaly (dcery) stejně jako rodičw snad každýho napadne. Aktuální, poslední (u mrtvých) i nejdelší dobu používané je jméno získané svatbou. Takže víc divně podle mě vypadá když dva manželé mají různá jména. Děti budou mít růzé jméno od matky v obou případech...

namor
Stálý přispěvovatel

Příspěvek od namor » 27 úno 2009 10:08

flukas píše:To, že se někdy jmenovaly (dcery) stejně jako rodičw snad každýho napadne. Aktuální, poslední (u mrtvých) i nejdelší dobu používané je jméno získané svatbou. Takže víc divně podle mě vypadá když dva manželé mají různá jména. Děti budou mít růzé jméno od matky v obou případech...
Mně připadá, že se snad bavíme každý o něčem jiném :character9 Už jste někdy proklínal faráře, že do knihy zemřelých napsal Františka Veselá a v obci bylo Veselých jak naseto? A stačilo by, kdyby napsal jak se jmenovala taky za svobodna. Kdyby se ženy po sňatku všude uváděly pouze vyvdaným jménem, tak se v jejich vývodu nikam nedostanete, protože se vlastně nedovíte, čí to byla dcera. :anim34
Osoba, a to každá, je jednoznačně dána jménem a rodným příjmením a na tom si trvám :character29

sirsi
Autor HTML exportu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirsi » 27 úno 2009 10:12

Správně! Moje řeč. Děkuju za podporu...

Vladimír Vojta

Příspěvek od Vladimír Vojta » 01 bře 2009 18:19

namor píše:Také jsem toho názoru. Nevím čím mohly být Vladimírovy tetičky zděšeny, snad né jejich rodnými jmény?
Protože byly celoživotně zvyklé na to, že teta Mařka z Horní Dolní se od 20 let jmenovala Marie Nováčková, protože si vzala Pepíka Nováčka a jaksi jim v první chvíli na rozum nepřišlo, že ta Marie Prokopová je pořád ona, jen psána pod rodným jménem.

Ad Jan (po 2. opravě): Až budu potřebovat super geniální program pro celosvětové použití, poptám se u Mormonů a nebo taky ne. :shock:
Naštěstí jej nepotřebuji. :-)

Peter-SR
Častý návstěvník

Příspěvek od Peter-SR » 02 bře 2009 10:34

Neviem ako je to v ceskych matrikach ale v slovenskych (pred rokom 1900) je pri narodeni dietata zaznam ze sa narodilo Jozefovi Novakovi a Anne Klobaskovej. A mysli sa tym Anna Novakova rod. Klobaskova. Ale ved v ancestri je mozne si v sucasnosti vybrat ci chcem rodne priezviska alebo priezvisko po svadbe. Keby bola moznost zobrazovat obe naraz (v grafickom zobrazeni) tak by to bolo uplne super. Ale ja sa priklanam k nazoru, ze rodne priezvisko je viachovoriace. Napr. moja babka je uz 60 rokov vydata a teda ma ine priezvisko ale cela dedina ju pozna pod povodnym priezviskom.

Jan
Odborník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 02 bře 2009 11:06

Ad Peter-SR: Ono je to ve všech matrikách ve světě, jinak by asi genealogie nefungovala.
Ad pan Vojta: Má 95ti letá matka se ničemu nedivila a své sestřenice si pamatuje pod rodnými příjmeními
bez problémů. O některých vůbec neví jak se jmenují po svatbě. Ostatně já své spolužačky
znám taky svobodné, u většiny ani nevím zda jsou vdané a pokud ano tak nevím za koho.
S návrhem Petera-SR souhlasím a dodám, že některé programy příjmení po svatbě generují samy. Bez pracného
zadávání. Pokud to někdo chce tak zobrazit, nic by tomu nemělo bránit.
Jedna ukázka z programu BEDHOLD:
Obrázek
Žlutě označená jsou rodná příjmení.
U SRN-113 je chyba Man má být mimo závorku, tam program udělal chybu, je zatím ve vývoji.

Vladimír Vojta

Příspěvek od Vladimír Vojta » 02 bře 2009 12:47

Osobně mi víc vyhovuje záznam (když vezmu za příklad Janův obrázek) Eliška Bajáková roz. Urbanová, než Eliška Urbanová provd. Bajáková.
V případě Eliška Bajáková roz. Urbanová je mi jasné, že současné (platné) příjmení této paní je Bajáková a že se narodila jako Urbanová.
V případě Eliška Urbanová provd. Bajáková vím, že že se paní narodila jako Eliška Urbanová a že se vdala jako Bajáková. Už mi nic neříká o tom, jestli se vdala víckrát a nebo ne (nevím, jestli přijmení Bajáková je platné). Nevím, jestli se (nerozvedla a pak) nevdala podruhé a nemá ještě jiné (další nové) přijmení.

Jan
Odborník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 02 bře 2009 14:41

Zdá se mi logické zobrazení:
Hana (Vodňanská) Knotek Baják Kopeček, v závorce rodné příjmení ženy a za ní 3 příjmení manželů.
To je žena 3 krát vdaná, možná 2 krát vdova, nebo rozvedená, to už je těžké rozlišit.
Příjmení 3 mužů je jednoduché zjistit ze zdroje dat a zavedení by nemělo být problém.
Navíc to řeší i možnost, že se žena může při rozvodu rozhodnout pro návrat k rodnému
příjmení, nebo na př. rodná příjmení hereček atd.
A myslím, že to řeší i případ když se manželé rozhodnou používat rodné příjmení
manželky, to je taky jedna z možností. Jen zobrazení partnerů, nic víc a nic míň.
Navíc pro tento způsob zobrazení je předpoklad použití programu i v zahraničí kde se nepřechylují
ženská příjmení a tudíž zobrazení podle p. Vojty by nebylo asi ideální.
Vše co jsem napsal, je vhodné pro seznamy osob, ale ne pro grafy.
Pokud jde o grafy rozrodu a vývodu je ale jednoznačné, že tam patří pouze rodná příjmení a všechno
další je možné z těchto grafů odvodit i to, že je dítě nemanželské a jeho matka svobodná.

Ještě k jedné věci mám výhrady a to je neznámý otec. I když fyzicky musí být, fakticky neexistuje.
Tím, že ho tady propagujete a přidáváte do programu, přibývá imaginární osoba a ta v rodokmenu
nemá co dělat.

Burton

Příspěvek od Burton » 02 bře 2009 19:12

AD Jan:

Myslim, ze je to prijatelny kompromis pre vsetkych. Len teraz este prijat zasadu, ktore je aktualne prijmenie? Knotek alebo Kopecek?
Co sa tyka prechylovania, som radsej za to, aby sa pisalo Knotekova, Bajakova ... Je to jednoznacny identifikator muza a zeny, je to sucast rodneho jazyka viacerych slovanskych narodov. Ak pre jazyk platia urcite pravidla a zakony, mali by sme ich dodrziavat. Ja si tyez nedovolym pysat makke y a tvrde i gde sa my zakce... (Zena sa mi za chrbtom smeje, ze ked sa uz tak vehementne bijem do prs, tak by som mal pouzivat aj diakritiku... :anim34 )
No najprijatelnejsie by bolo, keby si kazdy mohol zvolil formu, ktora mu vyhovuje...
Co sa tyka grafickeho zobrazenia, tak to je uplny suhlas.
Neznamy otec: nepochopil som celkom, k comu mate vyhrady. K zobrazeniu neznameho otca v zozname osob, v grafe alebo v oboch?
Davat ho do zoznamu osob je naozaj vytvaranie imaginarnej osoby, ale v grafe ide skor o odstranenie "estetickeho defektu chybajuceho chlievika" a tu by som povedal, ze kazdemu podla jeho gusta... 8-)

AD Peter-SR (len na doplnenie):
Zapis "dieta sa narodilo Jozefovi Novakovi a Anne Klobaskovej" sa pisal do roku 1949. Od 1950 sa pise "dieta sa narodilo Jozefovi Novakovi a Anne Novakovej rod. Klobaskovej"

Pre pana Vojtu:
Nebolo by nacase zmenit nazov tohot vlakna, resp. oddelit prispevky tykajuce sa Zakona od prispevkov na temu Votrelec versus Predator, pardon Rodne versus Vdane. :-D

Jan
Odborník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 02 bře 2009 20:43

Ad příjmení za závorkou:
je to příjmení partnera, vycházím z formulace "Manželé se rozhodli používat příjmení Knotek"
Pořadí partnerů je dáno pořadím v programu Ancestry. Netýká se to přechylování, to je dáno
zápisem v databázi.
Ad neznámý otec:
platí pro data i grafy. Myslím si, že grafy mají zobrazovat skutečnost a ta je dána neexistujícím
otcem a to, že je v něm o šochtličku víc není skutečnost.
Ostatně záleží na Sirsim jak to vyřeší, pokud to bude řešit. Přimlouvám se za to aby tyto věci
byly řešeny volbou Zobrazit nebo Nezobrazit, pokud to půjde.

sirsi
Autor HTML exportu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirsi » 03 bře 2009 16:00

Přechylování a skloňování odděleno do zvláštního tématu http://rodokmen.webzdarma.cz/forum/view ... f=29&t=812

sirsi
Autor HTML exportu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirsi » 03 bře 2009 16:59

Takže jak to rozlousknout? Rád bych v tom udělal jasno a zakomponoval to do příští verze do programu.
Co bych chtěl podotknout především:

1) Ancestry má jedno okénko na Rodné příjmení a jedno na Příjmení (nejspíš myšleno poslední které daná osoba nosila/nosí), tudíž bude-li program někde zobrazovat posvatební příjmení bude pouze jedno (do kolonky Příjmení lze sice teoreticky zapsat všechna příjmení oddělená třeba čárkou, ale na to se asi nebude moc tvářit export do GED). Teoreticky by šlo přejímat příjmení od všech manželů, ale není to vždy pravidlem, může to být právě i naopak, že manžel po svatbě převezme příjmení po manželce, takže tato možnost taktéž padá. Nehledě na to, že někdy si žena vezme zpět svoje původní příjmení po rozvodu.

2) V seznamech osob (zvláště abecedním) je kvůli přehlednosti uvedeno nejdříve Rodné příjmení a pak teprve Jméno. Stejně bych to rád zachoval i v budoucnu, protože jinak si myslím, že by se ten seznam stal naprosto nepřehledný.

3) V buňkách grafického zobrazení je málo místa - tudíž tam bude pouze Rodné příjmení a Jméno - přičemž dlouhý tvar bude uveden v bublině po najetí myší.

4) Všude ve výstupu používat stejný formát (v seznamech osob, ve fotografiích, ve statistikách atd.), jinak v tom bude zmatek a nikdo se v tom

Z těchto poznámek mi logicky vychází pouze 2 možnosti dlouhého formátu:
Nováková Marie provd. Novotná
Nováková Marie (Novotná)

A krátký formát v buňkách by podle mě měl být Nováková Marie.

ikdyž se mi z estetického hlediska nejvíce zamlouvá Marie Novotná roz. Nováková, ale pro seznamy je nepoužitelná, a dělat to všude jinak je nesmysl...

duros
Stálý přispěvovatel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od duros » 03 bře 2009 17:22

Naprosty suhlas. Prihovaram sa za zatvorkovy variant.

flukas

Příspěvek od flukas » 03 bře 2009 22:57

Bral bych 4 :)
Akorát nechápu, co je špatnýho na Marie Novotná roz. Nováková, resp. jaký je rozdíl
Novotná Marie roz. Nováková
Novotná Marie (Nováková)

od

Nováková Marie provd. Novotná
Nováková Marie (Novotná)

(rodné bych dal do závorky)

Burton

Příspěvek od Burton » 03 bře 2009 23:27

Ako som si tak dnes cital tuto "zatvorkovu vojnu" :anim8 , napadla ma jedna vec, na ktoru sme pri "bojovani" zabudli:
V novej verzii Ancestry uz bude mozne zadavat aj predikat (prezivku). Treba si dobre rozmysliet, kde sa vsunie prezivka a ako sa bude oddelovat od ostatnych mien, aby z toho nevznikol gulas.

Vladimír Vojta

Příspěvek od Vladimír Vojta » 03 bře 2009 23:40

Nechápu, co je špatné na zápisu Novotná Marie roz. Nováková ? Jsme v ČR, kde se používá běžný záznam <poslední příjmení získané svatbou nebo rozvodem> <křestní jméno> roz. <rodné příjmení>.
Jestli Gedcom vyžaduje příjmení, ať má tedy to poslední příjmení, jestli vyžaduje rodné příjmení, ať ho má, jestli vyžaduje křestní jméno, ať ho má.
Gedcom je exportní standardní formát pro přenos dat mezi různými genealogickými formáty, nic víc, nic míň. Snad si ale můžeme dovolit zobrazení, které koresponduje s používaným záznamem v ČR.

Vladimír Vojta

Příspěvek od Vladimír Vojta » 04 bře 2009 00:06

Širší: V celém vláknu jsem upravil předmět, aby odpovídal názvu vlákna :-)

Odpovědět