Rodné příjmení vs. posvatební

Zde můžete psát případné návrhy na vylepšení generátoru.

Moderátor:sirsi

sirsi
Autor HTML exportu
Kontaktovat uživatele:
Re: Rodné příjmení vs. posvatební

Příspěvek od sirsi » 04 bře 2009 07:42

Na tvaru "Marie Novotná roz. Nováková" není vůbec nic špatného (z estetického a českého hlediska je nejhezčí). Pouze pokud bych tento formát použil třeba v seznamu osob, tak se v něm nikdo nevyzná, když přijdu na něčí web, tak první co dělám, že procházím abecední seznam a kontroluju zda nenajdu nějaké rodné příjmení, které mám sám v rodokmenu. Proto si myslím, že je ideální mít rodné příjmení jako první údaj (protože je nejdůležitější), a také proto je rozdíl mezi "Novotná Marie roz. Nováková" a "Nováková Marie provd. Novotná", abecední seznam totiž je tříděn podle abecedy podle rodných příjmení a myslím si, že by to tak mělo být.
Můžu použít tvar "Marie Novotná roz. Nováková" v nadpisu stránky osoby, ale zas si myslím, že by to mělo být v celém výstupu stejné, aby to nemátlo.

pozn. modře jsou myšleny klikací odkazy:
Ještě mě napadlo vyřešit to tak, že v seznamu osob napíšu "Široká Marie - Marie Dlouhá roz. Široká" a všude jinde na webu bude jen "Marie Dlouhá roz. Široká". Ovšem jak to napsat do grafického znázornění? Tam si stojím za zobrazením rodného příjmení a jména, takže asi "Marie Široká" (čimž je ovšem myšleno rodné příjmení, narozdíl od ostatních odkazů na webu, to může být matoucí). Nebo nacpat i do grafu celé "Marie Dlouhá roz. Široká"? Tím by buňky trochu nabobtnaly, ale bylo by to řešení...

Vladimír Vojta

Příspěvek od Vladimír Vojta » 04 bře 2009 12:48

sirsi píše:....Nebo nacpat i do grafu celé "Marie Dlouhá roz. Široká"? Tím by buňky trochu nabobtnaly, ale bylo by to řešení...
Z navrhovaných možností jediné, pro mě přijatelné řešení. To že by buňky trochu nabobtnaly nejspíš asi nevadí, ony nabobtnaly i monitory, předpokládám, že lidí pracujících na 15" monitoru bude málo.

namor
Stálý přispěvovatel

Příspěvek od namor » 04 bře 2009 13:37

Já to celé vnímám pouze a jenom jako žabomyší spor o zadostiučinění Vladimírovým tetičkám.

Není potřebné žádné bobtnání, protože to je pouze částečné a velmi nedokonalé řešení. Ta paní se narodila jako Dlouhá a z genetického hlediska zůstane Dlouhá až do smrti. Jestli se mezitím třikrát vdá a zase rozvede je úplně jedno, některé si ponechávají své příjmení i po sňatku a to tam vážně chcete mít Marie Dlouhá roz.Dlouhá? Mám ve svém okolí případ, kdy se žena vdala, přijala příjmení partnera, potom to nějak nevyšlo, rozvedli se a ona požádala o navrácení rodného jména. Bylo jí vyhověno a v novém sňatku už neriskovala a ponechala si rodné příjmení. A teď Vladimíre raď.

Vážně nevidím jediný logický důvod, proč to chcete v tom zobrazení komplikovat. To by se taky mohlo stát, že některá z Vladimírových tetiček bude nešťastně vdaná a bude požadovat, aby tam její bývalý manžel nebyl zatrest uveden vůbec.

sirsi
Autor HTML exportu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirsi » 04 bře 2009 13:55

Obrázek Obrázek Obrázek !!!

Vladimír Vojta

Příspěvek od Vladimír Vojta » 04 bře 2009 21:20

Namor: Za žabomyší spor to nepovažuji, ale to je asi věc názoru. :-(
Vždy jsem se snažil, přispět svými připomínkami o to, aby tento program byl nejlepší.

namor
Stálý přispěvovatel

Příspěvek od namor » 05 bře 2009 09:49

Já proti Vašim tetičkám ani Vám osobně vůbec nic nemám. Myslím, že se z různých auditů známe natolik, že je Vám jasné, že se jedná o profesní a nikoliv osobní spor. V tomto konkrétním případě ale bude určitě jednodušší, když se budete snažit přesvědčit o omylu je, než mne.

Jan
Odborník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 05 bře 2009 10:15

namor píše:Já proti Vašim tetičkám ani Vám osobně vůbec nic nemám. Myslím, že se z různých auditů známe natolik, že je Vám jasné, že se jedná o profesní a nikoliv osobní spor. V tomto konkrétním případě ale bude určitě jednodušší, když se budete snažit přesvědčit o omylu je, než mne.
O tetičky nejde, ty by to určitě pochopily. Přesvědčit o omylu se musí sám pan Vojta. Tato debata už byla
na tomto audítku před léty a rozdíl v názoru není. Pokud na omylu trvám, nemohu někoho přesvědčovat, že
to správně nepochopil. Stačí se podívat na webovou stránku pana Vojty a pochopíte o čem píši.

Otas

Příspěvek od Otas » 06 bře 2009 07:29

Do grafu by mělo určitě patřit pouze rodné příjmení.
Při generování by mohlo být volitelné jestli v seznamu vložit pouze rodné příjmení nebo i vyvdané.

Vladimír Vojta

Příspěvek od Vladimír Vojta » 06 bře 2009 11:11

Namor: Naši výměnu názorů také nepovažuji za osobní spor. :-)

Jan děkuji za názor, zařídil jsem se a podíval jsem se, jak to vlastně řešíte Vy, co mě poněkud překvapilo je to, že na svém webu nepoužíváte Ancestry2HTML generátor, ale PhpGedView.
Tedy ve svém důsledku diskutujete nad něčím, co nepoužíváte. Vím, že budete argumentovat tím, že až bude Anccestry2HTML generátor tak dobrý jako PhpGedView, že jej budete používat, jak to již dříve při jiné příležitosti z Vašich úst zaznělo a že nemá nikdo právo Vám nařizovat, co máte a nemáte používat, jak to tady také již dříve z Vašich úst zaznělo.
Jelikož ale, "kážete vodu a pijete víno" co se webové prezentace Vašeho genealogického pátrání týká, musím se nad Vašimi přísvěvky v diskuzi nad Ancestry2HTML generátorem pousmát.

Jan
Odborník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 06 bře 2009 12:32

Myslím, že celá debata je o něčem jiném, než o tom kdo používá jaký program.
Pokud nemáš názory shodné s panem Vojtou tak do ničeho nekecej. A ještě
si dovolíš mít jinou prezentaci na webu než je jím schválená.

Nepoužívám ani Ancestry a Ancestry2HTML, to však neznamená že je nemohu
vyzkoušet a nezkouším, pro evidenci používám PAF.
Ještě dodám, pokud si přejete udělám inventuru a uveřejním seznam genealogických
programů včetně popisu na co je používám. Seznam by byl dost dlouhý.

namor
Stálý přispěvovatel

Příspěvek od namor » 06 bře 2009 16:23

Jan píše: Stačí se podívat na webovou stránku pana Vojty a pochopíte o čem píši.
Podíval jsem se a musím konstatovat, že z mého pohledu ta grafika nevypadá dobře. Ale to je myslím věc každého z nás, jak si to upraví. Pokud bude za základ vzat fakt, že "Do grafu by mělo určitě patřit pouze rodné příjmení" a pro Vladimíra tam bude nějaké (skryté (;-)) tlačítko, aby bylo vyhověno i jemu, tak bych se dobrovolně vzdal další diskuse na toto téma.

Já jsem docela přesvědčený propagátor Ancestry, ale přesto používám i jiné programy, hlavně kvůli jejich výstupům. A to je myslím opět věcí každého z nás, jak se svými daty hodláme naložit.

sirsi
Autor HTML exportu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirsi » 06 bře 2009 16:38

No myslím si, že kdo chtěl vyjádřit svůj názor, tak ho vyjádřil a dál už tato diskuze nikam rozumně nepovede Obrázek , takže ji zamykám. Pokusím se udělat jména určitým způsobem nastavitelná, ještě si to pořádně promyslím. Chci aby byli s programem spokojení pokud možno všichni...

Ing. Lubomír Nový
Stálý přispěvovatel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ing. Lubomír Nový » 10 bře 2009 15:48

Koukám, že jsem rozproudil pěknou diskuzi...
Ohledně toho...
líbí se mi příspěvek
Marie Nováková, roz. Novotná
versus
Marie Novotná, provd. Nováková

Líbí se mi oboje, ale osobně bych preferoval první verzi. Samozřejmě, že z genealogického hlediska je důležitější jméno rodné (to by mělo být i třídící položkou), přesto rodné jméno vydrži ženám cca 1/3 života, to znamená, že je obecněji známá pod příjmením vyvdaným....
Netuším, jak náročné by bylo udělat tu první (případně druhou) html "šablonu".... je to jen můj návrh na vylepšení ...

sirsi
Autor HTML exportu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirsi » 10 bře 2009 16:05

Tak doufám, že napětí se již uvolnilo Obrázek a protože se zdá, že by k tématu ještě měl kdo co říct, tak odemykám...

duros
Stálý přispěvovatel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od duros » 10 bře 2009 16:30

Aj keby sa hned hlasovalo, som proti aj jednemu aj druhemu. Je vyberova moznost generovat s rodnym priezviskom alebo "vyvydatym". Ak aj kliknem na kartu jednotlivca, zobrazi sa mala cast rodokmena, z ktorej je zrejme, ci je dotycna vydata a za koho. Ak to bude ovsem volitelne a budu ponechane aj doterajsie moznosti (bud len rodne, alebo "vyvydane"), je mi to srdecne jedno...

namor
Stálý přispěvovatel

Příspěvek od namor » 10 bře 2009 19:07

sirsi píše:Tak doufám, že napětí se již uvolnilo Obrázek a protože se zdá, že by k tématu ještě měl kdo co říct, tak odemykám...
Proboha už nééé! Já si myslím, že už bylo řečeno vše :anima19

Ing. Lubomír Nový
Stálý přispěvovatel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ing. Lubomír Nový » 12 dub 2009 11:33

Vladimír Vojta píše:Nechápu, co je špatné na zápisu Novotná Marie roz. Nováková ? Jsme v ČR, kde se používá běžný záznam <poslední příjmení získané svatbou nebo rozvodem> <křestní jméno> roz. <rodné příjmení>.
Jestli Gedcom vyžaduje příjmení, ať má tedy to poslední příjmení, jestli vyžaduje rodné příjmení, ať ho má, jestli vyžaduje křestní jméno, ať ho má.
Gedcom je exportní standardní formát pro přenos dat mezi různými genealogickými formáty, nic víc, nic míň. Snad si ale můžeme dovolit zobrazení, které koresponduje s používaným záznamem v ČR.
Mě se to líbí...
Novotná Marie, roz. Nováková
Nováková Marie, provd. Novotná
Novotná Marie (roz. Nováková)

vše je dobré, spíš bych ale byl pro zkratku "roz.". Můj prapředek se narodil jako Doležal, až postupem doby z něj udělali Nového.. Doležal Mikuláš, provd. Nový by vypadalo blbě... podobných změn přijmení u chlapů v rodokmenu mám víc.... (mému švagrovi bylo jméno také změněno někdy kolem 6. roku jeho života....)

Odpovědět