Napoveda

Vše, co se jich týká. Pracujete například na nějaké zajímavé databázi? Pochlubte se!
Nethar
Autor programu
Kontaktovat uživatele:
Napoveda

Příspěvek od Nethar » 12 říj 2006 09:26

Takovej hloupej napad :lol:
Nechtel byste nekdo udelat podrobny popis ovladani programu s kupou obrazku - postupy krok za krokem, ktery by nahradil soucasnou napovedu? Treba v HTML. Pokud zvladnete v HLP, tak lepe.
No to ja jenom tak, jestli se teto praci nahodou nevyhnu ](*,) Chce to hodne podrobnosti, fotografii a od tvurce velkou znalost moznosti Ancestry. Pripadne sve predstavy co a jak sdelim. Jednalo by se o klasickou napovedu plus par postupu, jak delat to a to, jako je treba ted tusim v napovede - krok za krokem - ale uz je to zastarale ;-)
No jo, ja to kdyztak udelam, ale az pozdejc... :lol:

č.m.

Help

Příspěvek od č.m. » 04 bře 2007 10:44

:idea: Nevím, jestli je to mozné zde ve fóru nebo jestli to náhodou není nesmysl, ale nezlo by to udělat nějakou podobnou formou jako se vytváří Wikipedie? :idea:

Kimii

Příspěvek od Kimii » 06 bře 2007 21:28

To by nebylo zlý, nápověda tak, aby na ní mohlo pracovat více lidí na netu současně, ale chtělo by to, aby někdo dal osnovu a ostatní tam dopisovali. Co se týká mě, jsem úplný začátěčník, ale ráda se připojím s tím co zvládnu.

Vladimír Vojta

Příspěvek od Vladimír Vojta » 06 bře 2007 21:43

Open Source nápověda :-) Ač to na první pohled vypadá velmi divně, za zVásení to stojí.
Ač úplný laik, myslím si, ze největsí čas zabere nápovědu napsat a opatřit ji obrázky. Přetahat to do konkrétního programu a udělat z toho *hlp není zase az tak velký problém.
Nethare, kdyz by jste o tom uvazoval, tak by do takhle řeseného projektu nápovědy aktivně sel a udělal resp. zpřipomínkoval, co bych věděl.
Bylo by ale třeba v rámci fóra udělat oddělenou část, kterou bychom si mezi sebou mohli rozdělit jednotlivé části nápovědy a přípomínkami dopilovat do stavu dokonalosti. :-)

č.m.

Příspěvek od č.m. » 07 bře 2007 13:40

Myslím, ze za základ osnovy by slo vzít strukturu menu.

namor
Stálý přispěvovatel

Příspěvek od namor » 08 bře 2007 09:32

Doufám, ze to ale nedopadne, jako kdyz se ve sněmovně "tvoří " zákon. :lol:
NAMOR

Vladimír Vojta

Příspěvek od Vladimír Vojta » 08 bře 2007 10:19

namor píše:Doufám, ze to ale nedopadne, jako kdyz se ve sněmovně "tvoří " zákon. :lol:
No proto nad tím v?ím bude dohlí?et ta nejvyssí veličina. :-) A byl to jen návrh. :-)

DMU
Odborník

Příspěvek od DMU » 12 bře 2007 13:58

Musíme myslet i na ty, co nemají přístup k internetu. Udělat nápovědu tady je výborný nápad, byla by obsáhlej?í a neustále by se doplňovala, ale základ v programu být musí. Navíc se nápověda bude překládat do cizích jazyků.

č.m.

Příspěvek od č.m. » 12 bře 2007 14:49

Můj nápad byl tu nápovědu jenom vytvořit jako open source projekt, ale az bude hotová, tak ji skopírovat do distribuce a dál ji uz nechat na pokoji az do dalsí verze programu.

Nethar
Autor programu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 07 čer 2007 21:30

Proti teto myslence v zasade nejsem, vypada zajimave, ale
1) je potreba pockat do nove verze, nektere casti budou opet trochu jine
2) jak to konkretne provest??? delat to tady ve foru mi prijde tezkopadne, az temer nerealizovatelne

Vladimír Vojta

Příspěvek od Vladimír Vojta » 07 čer 2007 22:07

Abych se přiznal, tak jsem tenhle návrh Netharovi připoměl já. Tady je kousek na?í korespondence z ICQ, která to trosku osvětluje; pro jednodussí orientaci je Nethar psán oran?ově. :-)

N: ale jak to konkretne realizovat?
N: delat to ve foru by neslo, to je moc omezene
V: Upřímně řečeno, kazdý je dobrý v něčem jiném, osobně mi nic neříká export do GEDCOMu, v podstatě moc nepouzívám Správce, ale zase si myslím, ze jsem schopen udělat kus práce v bězném ovládání.
Ale celé to je o tom, ze to musí mít jednoho člověka, který tomu bude dělat "mana?era".
Ale má to jednu vadu, nikomu se do toho nebude chtít, dokud nepustí? do světa novou verzi, protoze asi kazdý bude argumentovat tím, proč dělat help teď, kdyz se blízí nová verze.
N: s tim naprosto souhlasim, to jsem chtel napsat
N: jedine pockat do dalsi verze
N: ale jak potom? kazdy udela neco a ja to budu postupne zverejnovat, aby k tomu mohly byt pripominky?
N: v HTML?

V: Osobně bych ten open source help připravoval tady ve fóru, kde by byla část s omezeným přístupem pro "redaktory".
Myslím si, ze nejhor?í část je to smysluplně napsat a patřit obrázky. Zkompilovat to do *.hlp bude (alespoň dle mého laického názoru) hračka.
N: jak ve foru?
N: vkladat do fora obrazky apod.?
N: do hlp to neni sranda, musi se to psat v RTF
N: ale neni podminka, aby to bylo hlp, muze to byt treba HTML nebo PDF

V: Hold kazdý by si musel obrázky ukládat u sebe na webu, pak by se jenom stahaly při finální tvorbě helpu.
N: to uz si muze rovnou kazdy delat svoje stranky a z fora povedou jenom odkazy na jednotlive sekce napovedy
N: ja nevim, to me prijde, ze v tom bude bordel :-)

V: RTF zvláda Word a Word zvládám celkem solidně.

Ne takhle jsem to nemyslel, moje představa by byla, ze texty (návody, by se psaly jako příspěvky), pouze návodné obrázky by byly nalinkované. Tím by slo udělat to, ze by se příspěvky daly editovat. Tím by kazdý viděl on-line poslední verzi.
N: no mozna by to slo
N: jen ty obrazky jsou tezkopadne
N: kazdy navic nema sve stranky nebo s tim neumi zachazet a pritom je schopny napsat krasnou napovedu

V: Já nevím, ale ty obrázky si myslím jsou druhořadé, ti co je nedoká?í ulozit na web, v nejhor?ím obslou?íme my, kteří to zvládame. Osobně, naházet obrázky na web mi nepřijde slozité a to zvládám jen základy HTML.
V: Důle?ité je mít texty nápovědy, sám to neudělá? (myslím časově) a tohle je jistý způsob, jak tu nápovědu udělat pořádně. protoze, kdyz nápovědu tvoří jeden člověk, píze dle sebe a nemá oponenturu v jiných, můze tam udělat nechtěně chyby nebo nejasnosti.
N: Poradnou napovedu si predstavuji se spoustou obrazku kolem, na kterych bude vyznaceno, co a jak se ma mackat, apod.
N: jeden obrazek vyda za spoustu textu

V: Jestli to mají být animace, tak přímo říkám, ze to neumím.
N: ne, animace ne :-)
N: ale obrazky, kde bude treba cervene zaramovano tlacitko, apod.
N: a hlavne pak sjednotit jejich kvalitu... no bude to sranda
N: ale da se to a budu kazdemu vdecny za pomoc :-)
N: napsal jsem prispevek do te diskuze, muzes tam treba prosim popsat tento svuj navrh realizace, uvidi se, co se z toho vyvrbi, mame cas dohodnout se na detailech, nova verze jeste par tydnu nevyjde

V: Toho bych se nebál, stejně kazdý bude dělat obrázky tak, ze bude snímat Ancestry, jediné, kde bych viděl problém, je v tom jak dělat ty rámečky, resp. v čem? Ten grafický editor by měl být jednoduchý, zdarma a radsi v ČJ.
N: treba malovani :-)
N: to staci
N: tam svede cerveny ctverecek kazdej :-)

V: Nejsem si jist, ze malování dokáze udělat rámeček. Umí obdélník, ale to asi není to ono.
N: umi urcite
N: pouzivam to treba v praci :-)
N: no vzdyt myslim, obdelnik
N: ten to oramuje
N: nevyplneny

V: No tak jo.

To je vze. Pouze bych se chtěl zeptat, kdo by do toho Vásně sel? Kdo by s tím skutečně a aktivně pomohl a případně, jakou část by si vybral?

DMU
Odborník

Příspěvek od DMU » 08 čer 2007 07:49

Já bych do toho sel. Ale jakou část... nevím.
Já jsem si představoval, ze by to bylo na principu Wikipedie, ne ze se to rozskatulkuje a kazdý bude dělat něco jiného. Některé funkce se pouzívají málo a pro ně se bude hledat dobrovolník hůře, nez pro vyplňování základní karty. Naopak víc lidí zná třeba nějaké triky na vyplňování bězných dat, které by jeden člověk znát nemusel.
Pokud by nezel vytvořit web (pokusil bych se o něco), tak bych texty posílal jednomu člověku, který by to zveřejňoval na webu a z toho by čerpali zase ostatní, který by něco dopsaly a zase poslali.
Jen bych pro pořádek udělal číslování řádků, aby se dali rychle a přehledně vkládat dalsí texty (jen pro toho kdo by to kompletoval, ve finální verzi ne). Takze kdyby se poslal nový text, bylo by tam např. napsáno: Vloz mezi řádky 12-13 "text".

Vladimír Vojta

Příspěvek od Vladimír Vojta » 08 čer 2007 12:44

DMU píše:...Já jsem si představoval, ze by to bylo na principu Wikipedie, ne ze se to rozskatulkuje a kazdý bude dělat něco jiného...
Také nemám představu ?katulkování, ale kdyz mi např. export do GEDCOMu nic neříká, tak se k tomu nebudu hlásit. Tím chci říct, ze az se začne psát, tak ostatní mohou ten text doplňovat a připomínkovat, aby byl skutečně kvalitní po vsech stránkách.
DMU píše:...Pokud by nezel vytvořit web (pokusil bych se o něco), tak bych texty posílal jednomu člověku, který by to zveřejňoval na webu a z toho by čerpali zase ostatní, který by něco dopsaly a zase poslali.
...
Osobně mám k webu v tomto případě nechu?, bude to kostrbaté, pomalé a bude to záviset na chuti a nechuti jednoho člověka. Kdyz to budeme dělat tady ve fóru, můzeme být pro to téma nápovědy moderátory tohoto konkrétního tématu a v tom případě, můzeme upravovat příspěvky, nejen své, ale i ostaních. Samozřejmě to předpokládá nějakou disciplínu a úroveň chovánní, jako vze, ze.
Tohle má ale jednu obrovskou výhodu, úpravy budou skutečně on-line a v případě, ze kdokoliv vypadne, tak se az zas tak nic neděje, protoze ostatní mohou upravovat, dopisovat příp. mazat bez dalsích omezení.

DMU
Odborník

Příspěvek od DMU » 08 čer 2007 14:53

Tak na webu "Wikipedie" se začalo dělat. Do prázdnin bych měl mít částečně funkční web. Bude sa na něm registrovat, bude zabezpečen proti spamu (bude se odpovídat na otázku) a měli by se na něj ukládat i obrázky.
Pří?tí týden bych měl mít alepoň základ, tak pak zveřejním adresu, aby jste viděli jak se na tom pracuje.

č.m.

Příspěvek od č.m. » 08 čer 2007 15:07

DMU píše:Tak na webu "Wikipedie" se začalo dělat. Do prázdnin bych měl mít částečně funkční web. Bude sa na něm registrovat, bude zabezpečen proti spamu (bude se odpovídat na otázku) a měli by se na něj ukládat i obrázky.
Pří?tí týden bych měl mít alepoň základ, tak pak zveřejním adresu, aby jste viděli jak se na tom pracuje.
Co ten web neazvat třeba "Ancestrypedie"?,

Jinak nevím, jestli ty přístupy na web neměl na ?ádost uzivatele rozdávat správce toho webu třeba mailem.

Na Wiki se mi líbí to, ze se dá dostat k určitému vývojovému stupni pro porovnání (karta historie), nevím, jestli je to jednoduché udělat, ale asi by to nebylo od věci.

Č.M.

Nethar
Autor programu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 08 čer 2007 18:07

Posilat to jednomu cloveku a zverejnovat, delat pres neho upravy, apod., je hrozne tezkopadne, jsem proti, i kdyz tim clovekem nebudu ja :-)
Princip Wikipedie by byl super, ale zase udelat nejaky takovy web neni jen tak. Jestli ses do toho, Dane, opravdu pustil a udelas to, tak velka poklona a dik!
Nesmime ale zapomenout na moznost zahrnout online napovedu pozdeji do programu, asi bude nejjednodussi nechat to v HTML, aby s tim nase wiki pocitala :-)

DMU
Odborník

Příspěvek od DMU » 22 čer 2007 07:51

Tak první betaverze wikinápovědy Ancestry je na světě! Najdete jí prozatím na stránkách http://www.senticek.ic.cz/
kde můzete sledovat její dalsí vývoj. Zatím se pracuje na grafice, pak se bude pokračovat na funkčnosti. Pokud by jste měli nějaké nápady, jak by to přesně mělo fungovat, tak pi?te, az se toho stihne co nejvíc (přes prázdniny nebudu přítomen). Mů?ete psát i tvůrci webu: s.e.n.t.i.n.e.l (zavináč ) seznam.cz.
Jak jsem uz psal, po registraci osetřenou proti spamu budete moc opravovat (přidávat text, obrázky), ale nevím zda i mazat, to bude asi jen pár vyvolených. Jinak by se taky mohl přihlásit nějaký blbec a vze vymazat.

č.m.

Příspěvek od č.m. » 22 čer 2007 09:31

DMU píše:Tak první betaverze wikinápovědy Ancestry je na světě! Najdete jí prozatím na stránkách http://www.senticek.ic.cz/
kde můzete sledovat její dalsí vývoj. Zatím se pracuje na grafice, pak se bude pokračovat na funkčnosti. Pokud by jste měli nějaké nápady, jak by to přesně mělo fungovat, tak pi?te, az se toho stihne co nejvíc (přes prázdniny nebudu přítomen). Mů?ete psát i tvůrci webu: s.e.n.t.i.n.e.l (zavináč ) seznam.cz.
Jak jsem uz psal, po registraci osetřenou proti spamu budete moc opravovat (přidávat text, obrázky), ale nevím zda i mazat, to bude asi jen pár vyvolených. Jinak by se taky mohl přihlásit nějaký blbec a vze vymazat.
Grafika je hezká věc, ale v tyto stránky by asi měly být spís účelové, nez hezké, takze by se mělo jít spís po funkčnosti.

Mám pocit, ze jako úvodní stránka je to pěkné, ale az se tam budou přidávat texty a obrázky, pak by byly lepsí stránky spís nevtíravé, v ne přílis kontrastních tónech, aby nebránily rozletu fantazie přispěvatelů a netloukly se s obrázky. I kdyz, je pravda, ze Ancestry je nyní, bez skinů a laděno do bleděmodra a do světlých barev, takze podklad by klidně mohl být nějakou kontrastní barvou, ale rozhodně bych do podkladu nedával obrázek. Třeba ten pergamen, ale čistý, by se mi líbil.

S tím mazáním, máte pravdu, ale jak by to bylo s přepisováním, bez toho se nepůjde obejít. Nebo předpokládáte, ze bude za sebou hodně verzí téze stránky? To ten web poroste geometrickou řadou.

Jak uz jsem psal někde na začátku, myslím, ze by byla ideální nesmazatelná historie (nebo smazatelná jen těmi vyvolenými), aby se dalo vracet a sledovat vývoj.

Opravte mne, jestli se mýlím.

Č.M.

DMU
Odborník

Příspěvek od DMU » 22 čer 2007 11:14

č.m.: Máte pravdu, ze grafika není to hlavní. Tyto stránky ale netvořím já, ale zadal jsem je jednomu studentovi, který "vyrábí" weby na zakázku - prostě se tím ?iví. Tudí? je pro něj i grafika na prvním místě, nebot se svojí prací prezentuje (pěkné+funkční=zakázka=peníze :) ).
S tím přepisováním máte pravdu, ale pokud půjde přepisovat, půjde i mazat. Nebo to skutečně nechat volné, zálohovat a pokud to někdo smaze, tak pak zavést přísnejsí rezim.

Vladimír Vojta

Příspěvek od Vladimír Vojta » 22 čer 2007 11:33

Prosím o co nejprost?í grafiku. To bude pracovní web, kazdý zbytečný obrázek navíc rychlost přenosu jen zpomaluje.

Ono zatím není co hodnotit, mimo titulní stránky jsem se nikam nedostal. :-)

Co se mazání - přepisování týká, také bych byl pro preventivní restriktivní opatření.

č.m.

Příspěvek od č.m. » 29 čer 2007 10:54

Jak to tak vypadá, tak software wiki je k mání na této stránce: http://www.mediawiki.org/wiki/MediaWiki/cs jako free soft a tak mne napadlo, jestli by nebylo náhodou lepsí to stáhnout odsud, nez vytvářet nový soft a la Wiki.

Zdravím.

Č.M.

Vladimír Vojta

Příspěvek od Vladimír Vojta » 29 čer 2007 11:04

Minimálně za zVásení by to stálo, ale nemám ponětí, jak řesit ochranu proti neautorizovanému vstupu a ochranu proti nechtěnému a nebo "sabotá?nímu" přepisu resp. smazání.
Nerad bych se podílel na něčem, co nebude alespoň základním způsobem ochráněno. :(

č.m.

Příspěvek od č.m. » 29 čer 2007 11:13

Vladimír Vojta:

Pokud vím, toto je ve Wiki osetřeno tímto způsobem:

1 - kdokoli si kdykoli můze vyvolat a porovnat jednotlivá vývojová stadia článku, takze se dá zkopírovat původní a pastnout jako nový dokument

2 - power userové jsou schopni smazat pozděj?í vývojový stupeň (návrat k nesabotovanému stavu)

3 - sabotérům lze zablokovat ip adresa

Nethar
Autor programu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 08 črc 2007 22:29

Bohuzel teď není v mých časových moznostech toto s vámi řesit, ale kazdopádně upřednostňuji funkčnost před grafikou, stejně jako znám zlaté softwarové pravidlo - ze pokud je nějaký modul jiz naprogramován a není problémem ho pouzít pro ná? projekt, měli bychom se na něho vrhnout, i kdyz je mi jasné, ze toto řesení je nyní poněkud problematické vůči zmíněnému studentovi, který na webu jiz pracuje. Přesto jiz hotová wiki disponuje jistě velkým mnozstvím funkcí, jejich? bugy a dalsí nedostatky jsou jiz dávno odstraněny. Nechám to na vás, přátelé, věřím, ze se společně doberete ke správnému řesení, celý ten nápad je výborný, mnohem pru?nejsí nez současná nápověda.

DMU
Odborník

Příspěvek od DMU » 05 zář 2007 12:45

Ancestrypedia ve verzi 1.0 na stránkách http://senticek.wz.cz/ancestrypedia2/ uz částečně funguje. Mů?ete se zaregistrovat, přihlásit a i editovat text v článku 1. Jen je men?í problém s odhlásením, tak to zatím neřeste :? Uz se pracuje na druhé verzi.

Odpovědět