Časová osa

Podělte se se svými názory na vylepšení vykreslování dat v Ancestry.
Odpovědět
PJ
Odborník
Kontaktovat uživatele:

Časová osa

Příspěvek od PJ » 09 bře 2006 07:46

Rád bych se optal, zda se nějak výhledově do budoucna počítá se začleněním časové osy? Kdysi jsme o tom jiz diskutovali v původním fóru. Díky.

Nethar
Autor programu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 13 bře 2006 16:24

Ano, vim, zatim je bohuzel spousta dulezitejsi prace na Ancestry, mozna nove zobrazeni by mohlo generovat nejakou casovou osu, nemel by to v nem byt problem udelat... ale jak rikam, hudba budoucnosti, ted na to neni cas :-)

PJ
Odborník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od PJ » 14 bře 2006 07:53

spíse jsem si myslel přidělat časem do statistik jedno okno, kde by se zobrazovala časová osa a ne nztahu k ní osoby z rodokmenu nebo zjen zvolené osoby. Neznám strukturu programu a tak nevím zda je tento návrh reálný. Díky.

DMU
Odborník

Příspěvek od DMU » 14 bře 2006 08:04

To já bych byl pro "vypínatelnou" časovou osu přímo v zobrazení. Udělat třeba dalsí zálozku, kde by si buď kazdý sám, nebo autor + vlastní, se psali poznámky o událostech. Při zobrazení stromu by pak bylo vidět co se v té době kdyz se "můj dědeček" narodil stalo - kdo byl prezidentem, králem, ze zabili Kennedyho apod.

PJ
Odborník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od PJ » 14 bře 2006 11:23

I to je moznost. Je to hlavně otázka diskuse a toho, co bude Nethar ochoten udělat :lol:

Vladimír Vojta

Příspěvek od Vladimír Vojta » 14 bře 2006 15:54

Časová osa je dle mého názoru třesnička na dortu. Neříkám zbytečnost, ale zrovna tohle by mohlo počkat.
protoze az se odsouhlasí časová osa, tak se bude dlouze diskutovat jakými údaji ji naplnit a jak ji vlastně zobrazovat atd.

To Jeer: Duplicitní (anonymní) příspěvek smazán. :)
Naposledy upravil(a) Vladimír Vojta dne 14 bře 2006 15:59, celkem upraveno 1 x.

Jeer

Příspěvek od Jeer » 14 bře 2006 15:55

Sorry, přihlasoval jsem se, nějak to nefungovalo.
Myslím, ze časová osa v zobrazení je problém. Dá se podle mě vyuzít jen u agnátního vývodu. U rozsáhlého zobrazení, kde jsou např. vsichni bratranci a sestřenice v jedné úrovni, je rozdíl mezi nejstarsím a nejmladsím někdy mnoho let. Ke komu se bude vztahovat časová osa?

PJ
Odborník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od PJ » 15 bře 2006 08:04

spíse jsem měl na mysli něco jako info nebo upravený Gnatův diadgram, kde by nahoře byla osa s událostmi a pod ní čárově osoby - od kdy do kdy. Dávat ji přímo do zobrazení by bylo asi dost náročné. Tohle by byl spíse přehledový diagram. Rozhodně souhlasím s tím, ze můze počkat. Na řadě jsou důlezitějěí věci. spíse jen aby se o ní výhledově uvazovalo.

DMU
Odborník

Příspěvek od DMU » 15 bře 2006 11:39

Přesně tak jsem to myslel, aby se nad tím zatím uvazovalo. Kdyz mě něco napadne, tak to tady napísu, aby se k tomu vyjádřili i ostatní a pak se uvidí, zda to byla blbost, nebo dobrý zkrat v mozku... :)

MArty

Časová osa

Příspěvek od MArty » 17 bře 2006 08:59

Ten návrh od PJ se mi zdá docela pěkný, ale je fakt, ze to je třesnička na dortu. Nicméně:
1. diskutovat bychom měli, aby (dojde-li k realizaci) autor věděl jaké jsou návrhy
2. byly by vhodné nějaké odkazy na obrázky (přiznám se, ze jsem Gnatův diagram nikdy neviděl :oops: , ale podle poisu si to snad dovedu představit)

Jan
Odborník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 17 bře 2006 10:02

Gnattův diagram, český název úsečkový diagram.
Svislá osa: osoby
Vodorovná osa: letopočet (interval se volí, třeba 10 let: 1980, 1990 atd.)
Pouzívá se při plánování termínů (plánovací kalendáře, stavebnictví atd.)

Některé genealogické programy jsou schopny vytvořit tento diagram i s osobami u kterých není znám datum narození ani úmrtí, pro vybrané osoby, rodinu i celý rodokmen (uvádí, ze podle genealogického výpočtu). Nebudu uvádět které, propagace konkurence není vhodná.
Link na vzor: http://www.volny.cz/jasr/gnattchart.gif
Podle zakončení stítků poznáte zda a jak bylo datum uvedeno na př. bez levého a pravého uzavření neuvedeno zádné (oba datumy vypočteny programem), síp po nebo před, oblouk okolo atd.

PJ
Odborník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od PJ » 17 bře 2006 11:03

Díky, něco takového jsem měl na mysli. :)

MArty

Gnattův diagram

Příspěvek od MArty » 18 bře 2006 10:34

Teď jsem na to koukal, ale ten odkaz nejde :cry:

PJ
Odborník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od PJ » 20 bře 2006 07:22

TO maRTY: Také jsem jej zkousel a funguje. Stačí pravé tlačítko a otevřít v novém okně :)

MArty

Příspěvek od MArty » 20 bře 2006 09:25

To PJ: To jsem samozřejmě zkousel. Dneska to uz jde, díky. :)
Ten graf je dobrej, i kdyz z popisu jsem měl trochu jinou představu: jen tabulky jako v programu jsou a z nich jdou příslisné linky znázorňující délku zivota (včetne různých ukončení znázorňující např. neznámé údaje)

PJ
Odborník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od PJ » 20 bře 2006 11:42

Forma diagramu můze být různá, tady spíse slo o princip, ale tenhle typ se mi zdá docela vyhovující. Při větsím časovém rozpětí je nepříjemné se vracet neustále na počátek, abych viděl ke komu vlastně údaj patří. Takhle, přímo v lince je to přehledněnsí.

vwaloszek

Příspěvek od vwaloszek » 20 úno 2007 07:11

Navrhuji do karty Zobrazení přidat funkci ČASOVÉ OSY (ČÁRY ?IVOTA) formou přepínacího tlačítka (přepnutí mezi současným grafickým zobrazením vývod, rozrod, rodina, agnátní, kognátní, strom příbuzenstva a novým zobrazením čáry zivota. Po vytvoření grafického zobrazení by stiskem tlačítka se zobrazila osa jak je vidět na obrázku. Osa by se vztahovala vzdy k pozadovanému obsahu zobrazení (vývod, rozrod, rodina,?..atd).
Tato funkce mě zaujala v polském programu Drzewo Genealogiczne (Genealogický strom):
http://www.pl-soft.pl
Sorry obrázek JPG (screenshot) se mě nepodařilo Vlozit. - Zájemcům za?lu mailem.

DMU
Odborník

Re: Časová osa

Příspěvek od DMU » 24 srp 2013 21:08

Nedávno jsem byl na hradě Kost a ve vitrínce s rodokmenem českých panovníků jsem si všiml časové osy dobových souvislostí, v podstatě přesně to, o čem jsme se už několikrát bavili, že by se to mohlo implementovat do zobrazení Ancestry.
(Jen pro připomenutí: Soubor s dobovými souvislosti by byl samostatný textový soubor, který by se mohl kdykoliv aktualizovat nezávisle na Ancestry.)

Zde přikládám fotky pro inspiraci:
IMG_1647.JPG
IMG_1646.JPG

Odpovědět